شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

آشنایی با روش ها و مواد مخصوص ضد عفونی کننده دامداری ها 

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ضد عفونی کننده دامداری
آشنایی با روش ها و مواد مخصوص ضد عفونی کننده دامداری ها 
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ویژگی‌های مواد ضد عفونی‌ کننده دامداری چیست؟ مواد ضد عفونی دامداری چه عملکردی دارند؟ امروزه دامداری‌ها موظف هستند که طبق قوانین وزارت بهداشت از مواد ضد عفونی کننده دامداری (disinfectant for livestock) استفاده کنند تا عوامل بیماری‌زا را از بین ببرند. این عوامل علاوه بر اینکه باعث سرایت بیماری به دام‌ها می‌شوند خیلی آسان و سریع نیز به انسان‌ها منتقل می‌شوند. انواع محصولات با کیفیت ضد عفونی کننده دامداری‌ها توسط شرکت بی نظیر کاران با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با مواد شوینده و ضد عفونی کننده مخصوص دامداری بیشتر آشنا شوید.‌

ضد عفونی کننده فیزیکی چیست؟

در ضد عفونی کننده فیزیکی عناصر طبیعی مانند نور خورشید باعث از بین رفتن عوامل بیماری‌زا و واگیردار می‌شوند‌. باران، گرما و سرما نیز می‌توانند خواص ضد عفونی کننده داشته باشند. استفاده از این عوامل باعث از بین رفتن بیماری‌ها و مشکلات دام می‌شوند‌.‌

ضد عفونی کننده شیمیایی چیست؟

این نوع ضد عفونی ‌کننده از مواد شیمیایی ساخته شده و توسط انسان تولید می‌شود که دارای تنوع بسیار زیادی است. از جمله این مواد شیمیایی می‌توان به بوئن، وایتکس، فرمالیسم و آب آهک اشاره کرد. به صورت کلی این مواد ضد عفونی کننده دامداری به دو دسته ضد عفونی کننده و گند زداها تقسیم می‌شوند.

ضد عفونی کننده شیمیایی چیست؟

  • ضد عفونی کننده

ضد عفونی کننده‌ها تاثیر بسیار زیادی در نابودی میکروب‌ها و انگل‌ها دارند و با نام آنتی سپتیک نیز شناخته می‌شوند.

  • گند زداها

از گند زداها جهت ضد عفونی سطوح و تجهیزات موجود در دامداری استفاده می‌شود که به حذف عوامل بیماری‌زا کمک می‌کنند.

خصوصیات مواد ضد عفونی کننده دامداری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مواد ضد عفونی کننده دامداری قابل دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن آن است. این مواد می‌بایست ضد حساسیت باشند و برای کارکنان حساسیت پوستی ایجاد نکنند. همچنین این محصولات نباید باعث به خطر افتادن سلامت دام‌ها شوند. از خصوصیات دیگر این محصول تاثیرگذاری آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن و قدرت نفوذ بالا است‌. این مواد نباید باعث ایجاد رنگ و لک روی دیوارها شوند و بتوانند عوامل بیماری را در هر کجا که باشند مانند شیارها و درزها نابود کنند. از دیگر ویژگی‌های این مواد ضد عفونی ‌کننده دامداری استفاده از آن در هر محیط و محل زندگی هر نوع دامی است. خوب است بدانید که شرکت بی نظیرکاران  ارائه دهنده انواع شوینده مصارف تخصصی و عمومی نیز می‌باشد.

روش‌های ضد عفونی کننده جایگاه دام

دو روش عمده و متداول جهت ضد عفونی کردن دامداری‌ها وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • روش محلول پاشی

این روش بسیار حساس است و باید نکات ایمنی در آن رعایت شود. از جمله این نکات استفاده از لباس مخصوص، ماسک و دستکش است. هنگام سم پاشی هیچ انسان یا دامی نباید در محل حضور داشته باشند و بعد از سم پاشی نیز در مدت زمان معینی نباید فرد یا دام وارد محیط شوند.

روش محلول پاشی

  • روش شعله افکن

در این روش از آتش به عنوان نابودکننده میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌کنند  که در مدت زمان کوتاهی میکروب‌ها را از بین می‌برند. وجود شعله آتش باعث ضد عفونی محیط  تا یک و نیم متر اطراف شعله می‌شود‌.‌

فواید استفاده از مواد ضد عفونی کننده دامداری

امروزه زندگی انسان‌ها و دام‌ها بسیار به هم نزدیک شده است به طوریکه بیماری‌های مشترک بین دام و انسان به راحتی انتقال پیدا می‌کند. به همین دلیل استفاده از مواد ضد عفونی کننده دامداری با فواید بسیار زیادی همراه است. یکی از این فواید از بین بردن کامل عوامل بیماری‌زا از محیط نگهداری دام می‌باشد. همچنین استفاده از این محصولات باعث حفظ سلامت دام‌ها و افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود‌.

بهترین مواد ضد عفونی کننده دامداری

مواد ضد عفونی کننده دامداری تنوع بسیار زیادی دارند که در روش نظافت با سیستم CIP استفاده می گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین آن‌ها آشنا شوید:

  • پراکسیدن دامو سیب

پراکسیدن دامو سیب یکی از مواد ضد عفونی کننده سطوح در دامداری است که بر پایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید تولید می‌شود. این محلول در دوز مشخص به سلامت دام کمک کرده و عوامل بیماری‌زا را نابود می‌کند. همچنین توسط سازمان دامپزشکی، سازمان غذا و دارو و FDA و EPA مورد تایید قرار گرفته است.

از دامو سیب جهت ضد عفونی کردن سالن‌های پرورش دام، ضد عفونی تجهیزات، حوضچه‌های ورودی، ضد عفونی خوراک دام، ضد عفونی پستان گاو و ضد عفونی فضای کشتارگاه استفاده می‌شود‌. همچنین جهت ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و جلوگیری از بیماری‌هایی نظیر لنگش از این دارو استفاده می‌شود‌.

  • جرمی ساید پی

از این محصول جهت شستشو و ضد عفونی کردن لوله‌های انتقال شیر و مخازن استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای جرمی ساید پی می‌توان به ضد عفونی کردن پستان و سرپستانک‌ها، ضد عفونی کردن سالن و تجهیزات دامداری، ضد عفونی کردن سالن زایمان و پاکسازی محیط از وجود انواع قارچ‌ها اشاره کرد.‌

بهترین مواد ضد عفونی کننده دامداری

نتیجه گیری

در این مقاله با شوینده و ضد عفونی کننده مخصوص دامداری و ویژگی‌های آن آشنا شدید. همانطور که متوجه شدید این مواد باعث از بین رفتن عوامل بیماری‌زا در دام‌ها می‌شوند که این عوامل در بیشتر موارد باعث ایجاد بیماری و انتقال بیماری از دام به انسان می‌شود‌. شرکت بی نظیر کاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان حرفه‌ای این شرکت به صورت تلفنی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه