شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی با بهترین محلول های ضدعفونی کننده

آنچه در این مقاله می‌خوانید
رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی
رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی با بهترین محلول های ضدعفونی کننده
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی (Industrial boiler descaling) چگونه است؟ آیا بهترین محلول‌های ضدعفونی‌کننده را می‌شناسید؟ رسوب‌زدایی دیگ بخار با بویلر بسیار اهمیت دارد که این اهمیت به دلیل درجه بالای سختی آب و تشکیل شدن لایه‌های رسوبی می‌باشد. این لایه‌ها که از رسوب املاح و یون‌های معلق ایجاد می‌شوند باعث کاهش طول عمر لوله‌ها و انسداد آن‌ها می‌شوند. حتی ممکن است خسارت‌های فراوان جانی و مالی به همراه داشته باشند.‌

در این مطلب از وب سایت شرکت بی نظیر کاران اطلاعاتی در خصوص بهترین ضدعفونی ‌کننده و گندزدا را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی بیشتر آشنا شوید.

پیش از رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

همانطور که می‌دانید سختی آب به دلیل وجود املاح متعدد و یون داخل آب ایجاد می‌شود که با تصفیه‌کننده‌های آب می‌توان تا میزان قابل توجهی این سختی را از بین برد. با افزایش دمای آب درون دیگ‌های بخار این مواد به دیواره‌‌های مبدل‌های حرارتی و دیگ‌ها می‌چسبند و ایجاد رسوب می‌کنند‌.‌ بهتر است قبل از رسوب زدایی بویلرها از سختی گیر رزینی استفاده شود.

عبور آب از این مواد رزینی باعث تبادل یون شده که منجر به جایگزینی سدیم با کلسیم و منیزیم می‌شود‌. استفاده از این مواد به مقدار قابل توجهی از تشکیل رسوب جلوگیری می‌کند اما لازم است هر چند مدت یکبار رسوب‌گیری انجام شود. گازهای خورنده ایجاد شده با استفاده از دستگاه‌های دی اریتور خنثی می‌شوند که همین مسئله منجر به افزایش طول عمر بویلر خواهد شد.

پیش از رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

مزایای رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

استفاده از تجهیزات و مواد شیمیایی مختلف و سیستم CIP جهت رسوب‌زدایی از تاسیسات و لوله‌های دیگ‌های بخار مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه‌های مصرفی با حذف لایه‌های رسوبی و انتقال راحت‌تر گرما به آب
  • کاهش خسارت‌های مالی به دلیل ایجاد سوراخ و شکستگی در اثر انباشته شدن لایه‌های رسوبی
  • جلوگیری از مسدود شدن مسیر عبور آب در بویلرها

بهترین مواد رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

روش‌های مختلفی جهت رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی (Industrial boiler descaling) وجود دارد که با توجه به مقدار و نوع رسوب می‌توان از آن‌ها استفاده کرد:

رسوب زدایی با مواد DM

با استفاده از مواد DM تا حد زیادی از تشکیل رسوبات آب جلوگیری می‌شود. این مواد از فسفات تشکیل شده و یون‌های معلق موجود در آب را لخته کرده و مانع از رسوب‌گیری می‌شوند‌.‌ یک نوع دیگر از مواد DM وجود دارند که کریستال‌های به وجود آمده روی بدنه دیگ را حل کرده و به افزایش کارایی دیگ‌های بخار کمک می‌کنند.

رسوب‌زدایی دیگ بخار با دیسکلر

استفاده از دیسکلر یکی از بهترین روش‌ها جهت از بین بردن و کاهش رسوب در بویلرها است. این مواد شیمیایی بسیار قوی هستند و قدرت بالایی در حل کردن رسوبات دارند‌.‌ دیسکلر دارای مواد محافظت‌کننده و پایه اسیدی است که رسوب‌گیری از دیگ‌های بخار را بدون نیاز به انرژی حرارتی انجام می‌دهد. در این روش از آمونیوم بای فلوراید جهت کاهش رسوب‌های سیلسی و سولفاتی استفاده می‌شود. همچنین با توجه به ضخامت لایه‌های رسوب و نوع آن‌ها می‌توان از مواد خیس‌کننده به همراه اسید دیسکلر استفاده کرد.

بهترین مواد رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

پس از رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی چه اقداماتی انجام دهید؟

جهت افزایش راندمان دیگ بخار بهتر است پس از رسوب‌گیری اقدامات زیر انجام شود:

  • در صورت استفاده از اسید جهت رسوب‌گیری بهتر است پس از آن از محلول ۵ درصد خنثی‌کننده استفاده شود.
  • در این مرحله دمای محلول داخل دیگ را به نقطه جوش رسانده و سپس آن را تخلیه کنید.
  • در انتها تمام بخش‌های دیگر را با استفاده از آب گرم مجددا شستشو دهید.
  • مواد اسیدی و رسوب ممکن است باعث سوراخ شدن بدنه شوند.
  • با انجام تست هیدرواستاتیک سوراخ‌های موجود روی بدنه شناسایی می‌شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با بهترین مواد رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی آشنا شدید. همانطور که متوجه شدید رسوب ایجاد شده در دیگ بخار باعث کاهش طول عمر و همچنین ایجاد آسیب به دیگ‌های بخار می‌شود. به همین دلیل برطرف کردن این رسوبات و جلوگیری از ایجاد آن‌ها اهمیت زیادی دارد. شرکت بی نظیر کاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می باشد. شوینده مصارف تخصصی و عمومی با بهترین کیفیت توسط این شرکت به مشتریان خود ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه