شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

بررسی مزایای ضدعفونی صنایع غذایی و لبنی بر پایه سیستم CIP و COP

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ضدعفونی صنایع غذایی
بررسی مزایای ضدعفونی صنایع غذایی و لبنی بر پایه سیستم CIP و COP
آنچه در این مقاله می‌خوانید

مزایای ضدعفونی صنایع غذایی (Food industry disinfection) و لبنی بر پایه سیستم CIP و COP چیست؟ جهت تمیز کردن سطوحی‌ که در تماس با مواد غذایی هستند از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. ابتدا این سطوح را شستشو داده و سپس از مواد ضدعفونی‌کننده با توجه به میزان آلودگی استفاده می‌کنند.‌ این فرآیند براساس دو سیستم CIP (تمیزکننده در محل) و COP(تمیزکننده خارج از محل) انجام می‌شود.

طبق دستورالعمل‌های این دو سیستم مواد ضدعفونی‌کننده داخل مخازن CIP قرار می‌گیرند و پس از آن شستشو و تزریق خط تحت نظر واحد کنترل کیفی انجام می‌شود. مدت زمان تماس این مواد و میزان گردش محلول ضدعفونی‌کننده توسط واحد کنترل کیفی مورد نظارت قرار می‌گیرد. شرکت بی نظیر کاران در ادامه این مطلب شما را با ضدعفونی صنایع غذایی بیشتر آشنا می‌کند.

معرفی سیستم CIP (Cleaning in place)

سیستم CIP یا تمیز کردن در محل اهمیت زیادی برای تولیدکنندگان مواد غذایی، نوشیدنی و لبنی دارد به دلیل اینکه کیفیت و خلوص محصول در یک محیط تمیز و طی یک فرآیند بهداشتی امکان‌پذیر است. این سیستم نقش بسیار پر اهمیتی در فرآیند تولید دارد و به دور نگهداشتن اجزای فرآوری از باکتری کمک فراوانی می‌کند. استفاده از شوینده ها و ضدعفونی ‌کننده های فرآیند CIP در این بخش‌ها انجام می‌شود:

 • مخازن
 • مبدل‌های حرارتی
 • تجهیزات و دستگاه‌ها
 • لوله‌های دستگاه‌ها
 • ضدعفونی کردن خط تولید

قابل ذکر است که در فرآیند CIP نیازی به برداشتن لوله‌ها و تجهیزات جهت انجام نظافت نیست. این سیستم از طریق مسیر لوله‌کشی مواد ضدعفونی‌کننده و شستشودهنده را پمپ‌ کرده و به این ترتیب آلودگی‌ها را از سطوح پاک می‌کند.

معرفی سیستم CIP

مزایای استفاده از سیستم CIP

استفاده از سیستم CIP در سیستم ضدعفونی صنایع غذایی دارای چند مزیت مهم است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کاهش اشتباهات

خطای انسانی ممکن است باعث آلودگی و افزایش احتمال تولید محصول آلوده شود به همین دلیل استفاده از ضدعفونی خودکار این اشتباهات را به حداقل می‌رساند.

حفظ سلامت کارکنان

قرار گرفتن کارکنان در معرض مواد مضر شیمیایی با استفاده از محلول‌های پاک‌کننده داخل سیستم به شدت کاهش می‌یابد.

افزایش کیفیت محصولات

در صورتی که فرآیند ضدعفونی و تمیز کردن باثبات و پایدار باشد محصول کم‌تری به دلیل آلودگی برگشت می‌خورد و اعتماد افراد به برند بیشتر خواهد شد.

افزایش زمان جهت تولید محصول

هنگامی که زمان کم‌تری صرف تمیز کردن و ضدعفونی شود، برای تولید محصول زمان بیشتری فراهم خواهد شد.

صرفه‌جویی در مصرف آب و برق

با استفاده از سیستم CIP در مصرف انرژی و آب به طرز قابل توجهی صرفه‌جویی می‌شود.

معرفی سیستم COP

سیستم COP به شستشو و ضدعفونی کردن قطعات و تجهیزاتی که قابل باز شدن هستند گفته می‌شود. شوینده ‌ها و مواد ضدعفونی کننده های فرایند COP تحت استانداردهای بین‌المللی هستند و شامل فاکتورهای ویژه و مناسب بر پایه فودگرید و مواد ارگانیک می‌باشند.‌

مزایای ضدعفونی‌کننده‌های سیستم COP

ضدعفونی صنایع غذایی (Food industry disinfection) و شوینده‌ها در سیستم COP باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشند و کنترل کیفی روی آن‌ها انجام شود. مزایای آن به شرح زیر است:

 • نداشتن آلودگی زیست محیطی
 • نداشتن مقاومت در برابر پاتوژن‌ها
 • داشتن تاریخ انقضا
 • میزان درصد خلوص و پایداری
 • ظروف حمل مناسب
 • ایجاد نکردن خوردگی روی ماشین آلات و تجهیزات

مزایای ضدعفونی‌کننده‌های سیستم COP

کاربرد شوینده ها و ضدعفونی ‌کننده‌های صنعتی در سیستمCOP

ضدعفونی کننده‌ها و شوینده‌های سیستم COP دارای کاربردهای بسیار زیادی در ضدعفونی صنایع لبنی هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • سطوحی ‌که با مواد غذایی در تماس هستند عموما کثیف می‌شوند و باید بعد از هر بار استفاده ضدعفونی و شستشو شوند. به دلیل تاثیر مواد ضدعفونی‌کننده روی مواد غذایی بهتر است در پایان روز این کار انجام شود.
 • استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده در شستشو و تمیز کردن تجهیزات فرآوری مواد غذایی یکی دیگر از کاربردهای این مواد ضدعفونی‌کننده است.
 • ضدعفونی و شستشوی کف و دیوارها بسیار اهمیت دارد که با استفاده از سیستم COP می‌توان در طول روز آن‌ها را ضدعفونی‌ و تمیز کرد. پس از پایان تولید روزانه نیز می‌بایست ضدعفونی این مکان‌ها انجام شود.
 • محل نگهداری و ذخیره‌سازی تجهیزات یکی از مناطق مهم در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی است که می‌بایست به طور کامل ضدعفونی و تمیز شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با مزایای ضدعفونی صنایع غذایی و لبنی بر پایه سیستم CIP و COP آشنا شدید. همانطور که متوجه شدید در کارخانه‌های تولید مواد غذایی و لبنی ضدعفونی سطوح و دستگاه‌ها بسیار مهم و الزامی است. شرکت بی نظیر کاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه