شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

بهترین محلول های ضدعفونی تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ضدعفونی تجهیزات پزشکی
بهترین محلول های ضدعفونی تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با وجود اینکه ما انسان‌ها باید همواره در محیط تمیز و پاکیزه‌ای زندگی کنیم اما ضدعفونی تجهیزات پزشکی (Disinfection of medical equipment) از اهمیت بسیار بالاتری نسبت به محیط‌های دیگر برخوردار است. در بیمارستان بیمارانی وجود دارند که به دلیل شرایط جسمانی خود بسیار آسیب‌پذیر شده و آماده دریافت ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند. همچنین پرسنلی که به صورت روزانه از این تجهیزات استفاده می‌کنند در معرض انواع آلودگی‌ها و بیماری‌ها قرار دارند به همین دلیل ما در این مقاله از شرکت بی نظیرکاران قصد داریم تا شما را با بهترین محلول برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

تفاوت ضدعفونی کردن و گندزدایی در بیمارستان‌ها

محلول‌های ضدعفونی کننده و گندزدا متنوعی در بازار به مشتریان عرضه می‌شود. اما تفاوت این دو روش در چیست؟ ضدعفونی کردن به روشی گفته می‌شود که در آن محلول ضدعفونی باعث توقف رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها می‌شود. در واقع انواع ضدعفونی‌کننده‌ها مانع از رشد و تکثیر میکروب‌های مختلف در نسوج زنده می‌شوند و آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برند.

در نقطه مقابل مواد گندزدا بیشتر برای ضدعفونی سطوح غیرزنده به کار می‌روند. توجه داشته باشید که غلظت ضدعفونی‌کننده‌ها بسیار بیشتر از مواد گندزدا است و مسمومیت کمتری هم ایجاد می‌کنند. در این مطلب قصد داریم بهترین و مناسب‌ترین محلول را برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی به شما معرفی کنیم.

تفاوت ضدعفونی کردن و گندزدایی در بیمارستان‌ها

تجهیزات پزشکی مختلف را چگونه ضدعفونی کنیم؟

در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تجهیزات مختلفی وجود دارد که هر یک از آن‌ها با استفاده از روشی مخصوص ضدعفونی می‌شوند. این تجهیزات به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • تجهیزات بحرانی (Critical): در صورتی که این تجهیزات به هر گونه میکروارگانیسمی آلوده شوند می‌توانند عفونت‌های جدی ایجاد کنند. وسایل و تجهیزاتی که به صورت مستقیم وارد نسوج و عروق می‌شوند از این نوع تجهیزات هستند و همیشه باید بهداشتی و استریل باشند. کتترهای قلبی یا ادراری، وسائل جراحی، وسائل کاشتنی در داخل بدن و انواع پروب‌های سونوگرافی نمونه‌هایی از این تجهیزات هستند. در بیمارستان‌ها یا این تجهیزات به صورت استریل خریداری می‌شوند یا با روش‌های مطمئن و شوینده ضدعفونی تجهیزات پزشکی استریل می‌گردند.
  • تجهیزات نیمه بحرانی (Semi critical): این تجهیزات با غشاهای مخاطی و پوست‌های غیر سالم در تماس هستند. تجهیزات درمانی بیهوشی، تنفسی، تیغه‌های الرنگوسکوپ، اندوسکوپ‌ها، سیستوسکوپ‌ها، پروب‌های مانومتری مری، حلقه‌های تنظیم‌کننده دیافراگم و کتترهای مانومتر آنورکتال در این دسته قرار می‌گیرند. این وسائل باید با محلول ضدعفونی کننده سطح بالا پاکسازی شوند.
  • تجهیزات غیر بحرانی (critical Non): این تجهیزات تنها با پوست سالم در تماس هستند و با غشاهای مخاطی درگیر نمی‌شوند. ابزاری مانند بدپن‌ها، عصاهای زیربغل، کاف‌های فشارسنج، ملحفه‌ها، نرده‌های تخت، ظروف غذا، میز کنار تخت و دیگر وسایل اتاق بیمار در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این وسائل فقط تمیز می‌شوند و نیازی به استریلیزاسیون ندارند.

نکات مهم در ضدعفونی تجهیزات پزشکی

اگر قصد دارید از شوینده مصارف تخصصی و عمومی برای ضدعفونی کردن تجهیزات مختلف پزشکی استفاده کنید باید نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر مواد آلوده و مایعات مانند خون، ادرار یا غذا بر روی زمین بریزد باید بلافاصله آنجا را با آب و شوینده مخصوص پاک کرد. توجه داشته باشید که باید برای انجام این کار از دستکش، ماسک و پیش‌بند استفاده کنید. در روش دوم که مؤثرتر هم هست از محلول گندزدا و حوله یکبار مصرف استفاده می‌شود.
  • ابزارهای نظافت مانند برس‌های نایلونی، پارچه و دستمال یکبار مصرف باید برای هر بخش از بیمارستان به صورت جداگانه تهیه و استفاده شود.
  • نباید از اسفنج یا پارچه‌های کهنه و مستعمل برای تمیز کردن سطوح و تجهیزات پزشکی استفاده کرد.

نکات مهم در ضدعفونی تجهیزات پزشکی

  • هر روز مخازن مربوط به محلول‌های ضدعفونی تجهیزات پزشکی را پر کرده و سعی کنید آن‌ها را به مقدار موردنیاز رقیق کنید.
  • نباید محلول‌های مختلف ضدعفونی و گندزدا را با یکدیگر مخلوط کرد. در این صورت ممکن است گازهای خطرناک و سمی منتشر شوند.
  • ریختن آب گرم بر روی شوینده‌های الکلی باعث تبخیر الکل شده و آن را بی‌اثر می‌کند.

سخن آخر

باید اقدامات لازم برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی را انجام دهید زیرا این وسائل در تماس مستقیم با بیماران و بافت‌های داخلی بدن هستند. به همین دلیل باید محلول مناسب با تأثیر بالا را انتخاب و خریداری کنید. توجه داشته باشید که شوینده ایده‌آل محلولی است که در عین تأثیرگذاری، خطری برای پرسنل و کارمندان نداشته باشد. شرکت بی نظیرکاران بهترین محصولات شوینده مصارف تخصصی و عمومی را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌کند.

شما می‌توانید برای خرید محلول مخصوص ضدعفونی برای محیط‌های بیمارستانی و مراکز درمانی به قسمت محصولات مراجعه و محصول موردنظر را خریداری کنید. در این فروشگاه نه تنها محصولات متنوع با کیفیت بالا به مشتریان عرضه می‌شود بلکه قیمت نهایی محصولات نیز بسیار منصفانه است. این شرکت ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه