شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی + ضدعفونی تجهیزات جوجه کشی

آنچه در این مقاله می‌خوانید
اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی
اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی + ضدعفونی تجهیزات جوجه کشی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از حساس‌ترین نقاط زنجیره غذایی مراکز جوجه‌کشی هستند که مسئولیت تولید جوجه یک روزه بر عهده این مراکز بوده که باید حتما توجه ویژه‌ای به بهداشت و ضدعفونی کردن این محیط‌ها شود و رعایت اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی (Disinfection of hatchery centers) بسیار حائز اهمیت است. حتما با خواندن این مطلب گمان می‌کنید منظور از ضدعفونی مراکز جوجه‌کشی تنها یک شستشوی ساده محیط است اما باید گفت ضدعفونی کردن مراکز جوجه‌کشی با ضدعفونی کننده و گندزدا‌ مخصوصی انجام می‌شود و اصول و مراحل خواص خود را دارد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما تا انتهای مقاله از وب سایت شرکت بی نظیر کاران همراه ما باشید.

دلایل اهمیت رعایت اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی و انجام آن‌ها

ضدعفونی کردن مراکز جوجه‌کشی دارای اصول خاصی بوده و انجام ضدعفونی این مراکز به چند دلیل حائز اهمیت است که این دلایل عبارتند از:

  • به طور معمول تخم مرغ‌های نطفه‌دار از محلی دیگر به این مراکز منتقل می‌شوند که در این نقل و انتقال بسیار آلوده می‌گردند.
  • میکروارگانیسم تخم مرغ‌های نطفه‌دار که نوعی جنین زنده بوده از طریق پوسته توان آلوده کردن محتویات آن را دارد.
  • سیستم ایمنی جوجه‌های یک روزه بکر است و به سهولت بیمار می‌شوند.
  • رعایت ایمنی زیستی به دلیل وجود بخش کثیف و تمیز در مراکز جوجه‌کشی بسیار سخت و مهم است.

با توجه به موارد بالا به طور کلی می‌توان گفت که به دلیل اهمیت این مراکز در زنجیره غذایی ضدعفونی کردن این مراکز و رعایت ایمنی زیستی بسیار حائز اهمیت است.

دلایل اهمیت رعایت اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی و انجام آن‌ها

اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی

یکی از مهم‌ترین اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی (Disinfection of hatchery centers) اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی این است که حتما قبل از انجام ضدعفونی محیط را به طور کامل تمیز نمایید زیرا آلودگی‌های محیطی مانع از عملکرد کامل مواد شوینده می‌شود و در زمان تمیز کاری و همچنین ضدعفونی کردن مرکز تمام کارکنان از چکمه مخصوص این کار استفاده نمایند.

اصل دیگر مربوط به انتخاب شوینده مناسب برای تمیزکاری و ضدعفونی کردن محیط است، همانگونه که می‌دانید شوینده مصارف تخصصی و عمومی دارد و باید از شوینده‌ای استفاده نمایید که مخصوص ضدعفونی و تمیزکاری مراکز جوجه‌کشی باشد. در نهایت اگر تمیزکاری به طور کامل و به خوبی انجام شده باشد ۸۵ درصد از میکروارگانیسم‌های موجود در محیط از بین می‌روند. نظافت جوجه کشی‌ها مراحل مختلفی دارد که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین مراحل ضدعفونی مراکز جوجه کشی

همانگونه که عنوان شد ضدعفونی کردن مراکز جوجه کشی دارای مراحل مختلفی است که از این مراحل عبارتند از:

نظافت نمودن اتاق تخم مرغ و همچنین اتاق دریافت تخم مرغ

در این قسمت حدالمقدور تخم مرغ‌ها و تجهیزات مربوط را بردارید و حین برداشتن تخم مرغ‌ها چنانچه تخم مرغ شکسته و یا زباله‌ای را مشاهده کردید حتما آن‌ها را جداسازی نمایید. برای نظافت قسمت‌های خالی در کف می‌توانید از یک جارو استفاده کنید. بیشتر تمرکز خود را برای نظافت دیوارها و کف بگذارید و نظافت را حتما به صورت دستی انجام دهید. همچنین از یک صابون قلیایی کف‌ساز برای نظافت استفاده کنید. سقف این مراکز باید با فوم پوشش داده شود و سالی یک دو بار شسته شود.

ضدعفونی کردن دستگاه ستر

در این مرحله نیاز است که حتما با یک جاروبرقی و یا یک جارو مرطوب رسوب‌های موجود بر روی زمین را تمیز نماید و آن‌ها را از سطح زمین جدا کنید‌. چنانچه رسوبات مدت زمان طولانی از کف زمین جدا نشده‌اند لازم است که از یک محلول شوینده قلیایی که دارای کف بسیار بوده استفاده کنید. توجه کنید که حتما لازم است سترهای چند مرحله‌ای را قبل و بعد از انتقال تمیز نمایید به طور معمول تمیزکاری ستر‌ها در هفته دو بار انجام می‌شود.

ضدعفونی کردن تجهیزات حمل سینی هچری و سینی هچری

در این مرحله تمام جوجه‌ها را خارج کنید و از خالی بودن اتاق هچر مطمئن شوید سپس درب‌های اتاق هچر را ببندید. در زمان ضدعفونی هچرها جوجه‌ها را از سالن بیرون بکشید.

ضدعفونی کردن تجهیزات حمل سینی هچری و سینی هچری

ضدعفونی کردن تخم‌های نطفه‌دار مرغ

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل در اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی ضدعفونی کردن و تمیزکاری تخم‌های نطفه‌دار است. قبل از روشن نمودن دستگاه‌ها باید اقدام به تمیزکاری دستگاه‌ها و تخم‌ها نمایید. باید گفت منظور از ضدعفونی کردن تخم‌ها حذف و یا کاهش عوامل بیماریز‌است که در بعضی از تخم مرغ‌ها وجود دارد. در ضدعفونی کردن تخم مرغ‌ها ابتدا باید تخم مرغ‌های آلوده را از تخم مرغ‌های سالم جدا کنید و پس از آن شروع به ضدعفونی کردن تخم مرغ‌ها نمایید.

  ضدعفونی کردن حوضچه ورودی مراکز جوجه‌کشی

نوع ضدعفونی کننده و گندزدایی حوضچه ورودی مراکز جوجه‌کشی بنا بر نیاز جوجه‌ها و همچنین نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل‌ها متفاوت بوده و در مواردی امکان دارد ضدعفونی این حوضچه‌ها با آب باشد.

خلاصه

در این مطلب درباره اصول ضدعفونی مراکز جوجه کشی صحبت کردیم. یکی از حساس‌ترین محیط‌هایی که باید بسیار دقیق و اصولی نظافت و ضدعفونی شود مراکز جوجه‌کشی است زیرا این مراکز از حساس‌ترین نقاط زنجیره غذایی هستند. به همین علت در زمان ضدعفونی کردن نیاز است از شوینده‌های تخصصی و مناسب این مکان‌ها و بهره گیری از سیستم CIP استفاده نمود. شرکت بی نظیر کاران بهترین محصولات شوینده مصارف تخصصی و عمومی را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه