شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

معرفی کامل روش های رسوب زدایی مبدل حرارتی

آنچه در این مقاله می‌خوانید
رسوب زدایی مبدل حرارتی
معرفی کامل روش های رسوب زدایی مبدل حرارتی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در بیشتر مبدل‌های حرارتی سیالی که در آن در جریان است دارای مقداری روغن، گریس، خاک و انواع رسوبات آلی و شیمیایی است که همین امر باعث می‌شود یک پوشش بر روی سطح انتقال حرارت ایجاد گردد و در نتیجه آن ضریب انتقال حرارت کاهش پیدا کند. در اینجاست که رسوب زدایی مبدل حرارتی (Descaling of the heat exchanger) امری ضروری بوده و این عمل جهت جلوگیری از فرسودگی، اتلاف انرژی و افزایش راندمان حرارتی دستگاه است. در ادامه این مطلب از شرکت بی نظیرکاران قصد داریم شما را با روش‌های رسوب زدایی مبدل حرارتی بیشتر آشنا کنیم، تا انتهای مقاله همراه ما باشید

ضرورت انجام رسوب زدایی مبدل حرارتی

در ابتدا بهتر است به معرفی مبدل‌های حرارتی بپردازیم. مبدل‌های حرارتی وسایلی هستند که وظیفه انتقال حرارت را بین چند محیط دارند. انتقال حرارت توسط این دستگاه‌ها می‌تواند بین سطح مایع، جامد و غیره باشد. از این دستگاه‌ها می‌توان به عنوان مهم‌ترین و رایج‌ترین دستگاه‌های تاسیسات برق و تکنولوژی یاد کرد.

همانگونه که در مقدمه ذکر شد سیالات موجود در این دستگاه عاری از روغن، گریس، گردوخاک و غیره نبوده و همین امر باعث تجمع رسوباتی بر روی سطح انتقال حرارت می‌شود که در نتیجه آن انرژی بسیاری هدر می‌رود و دستگاه دچار فرسودگی نیز می‌گردد و راندمان حرارتی دستگاه کاهش پیدا می‌کند. به منظور جلوگیری از این اتفاقات لازم و ضروری است که رسوب زدایی مبدل‌ حرارتی به طور منظم انجام شود.

ضرورت انجام رسوب زدایی مبدل حرارتی

معرفی روش‌های رسوب زدایی مبدل حرارتی

چندین روش برای رسوب زدایی مبدل حرارتی وجود دارد که این روش‌ها عبارتند از:

روش رسوب زدایی فوق پرفشار

استفاده از آب فوق پر فشار یکی از بهترین روش‌های رسوب زدایی مبدل حرارتی است. توصیه می‌شود در ابتدا برای از بین بردن رسوب‌ها از این شیوه بهره بگیرید زیرا این شیوه دارای سازگاری بالا با محیط زیست است. استفاده این شیوه دارای مزیت‌هایی بوده که از جمله آن‌ها عدم نیاز به دفع شوینده‌های مضر و حلال‌ها است. استفاده از این شیوه هزینه‌های مربوط به نگهداری مبدل‌های حرارتی و همچنین تمیز کردن آن‌ها را کاهش می‌دهد.

رسوب زدایی مبدل‌های حرارتی طبق برنامه ارائه شده سازنده مبدل‌ها

معمولا شیوه‌های استفاده و نحوه نگهداری از مبدل‌های حرارتی طبق برنامه مشخصی است که به صورت دفترچه‌های راهنما به همراه این دستگاه‌ها به خریدار داده می‌شود. در این دفترچه‌ها روال تعمیر، نحوه استفاده و همچنین نحوه رسوب زدایی مبدل حرارتی (Descaling of the heat exchanger) مورد استفاده به طور کامل از طرف سازنده تعریف شده است.

در زمان نظافت و رسوب زدایی این دستگاه‌ها باید توجه داشته باشید که نمی‌توانید از هر ضدعفونی کننده و گندزدا استفاده کنید بلکه انواع شوینده مصارف تخصصی و عمومی تعریف شده خود را دارند. چنانچه رسوب‌زدایی طبق اصول و برنامه‌های تعریف شده انجام شود مانع رسیدن رسوب به سطوح آسیب رسان این دستگاه‌ها می‌شود.

استفاده از ابزارهای تمیزکننده مناسب برای رسوب زدایی مبدل های حرارتی

در مواردی از بین بردن رسوب‌های پلیمری بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و برای این منظور نیاز است که از ابزارهای خاصی نظیر اره برقی، چکش، اسکنه و … برای از بین بردن و پاکسازی رسوبات استفاده کرد. در مواردی استفاده از ابزارهای نامناسب برای رسوب‌زدایی باعث می‌شود خساراتی به مبدل حرارتی وارد شود و هزینه و تمام تلاش کارکنان به هدر برود. باید توجه نمود که هر چقدر میزان تجمع رسوب‌های پلیمری بیشتر باشد مدت زمان بیشتری را برای پاک کردن و از بین بردن آن‌ها باید صرف کرد.

استفاده از ابزارهای تمیزکننده مناسب برای رسوب زدایی مبدل های حرارتی

نظافت و تمیز نمودن و نظافت سطوح خارجی لوله‌ها، بست‌های تیوب و پوسته‌ها

در زمان رسوب‌زدایی و نظافت مبدل‌های حرارتی باید گفت که نظافت لوله‌های داخلی، بست‌های تیوب و پوسته‌ها در اولویت هستند. علت اولویت این قسمت‌ها را می‌توان به دلیل بیشتر در معرض تجمع رسوبات و مواد شیمیایی قرار گرفتن این بخش‌ها دانست. نظافت سطوح خارجی این قسمت‌ها به دلیل نقش آن‌ها در کارآمدی عملیات و همچنین اتلاف گرما است.

خلاصه

همانگونه که عنوان شد دستگاه‌های مبدل حرارتی یکی از مهم‌ترین تجهیزات تاسیسات تکنولوژی و برق هستند که نگهداری از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. در این دستگاه‌ها به دلیل جریان داشتن سیالاتی امکان آن وجود دارد که به مرور بر روی سطوح مختلف آن‌ها شاهد تجمعات شیمیایی و رسوبات باشیم. به همین علت نیاز است طبق یک برنامه تعریف شده اقدام به برطرف نمودن این رسوبات نمود که برای این منظور نیاز است از شوینده‌های تخصصی استفاده نمود.

شرکت بی نظیرکاران بهترین محصولات شوینده مصارف تخصصی و عمومی را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می کند و همچنین شرکت بی نظیرکاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه