شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

معرفی بهترین مواد برای ضدعفونی استخر

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ضدعفونی استخر
معرفی بهترین مواد برای ضدعفونی استخر
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در خصوص ضدعفونی استخر (Pool disinfection) شنا روش‌های متفاوتی وجود دارد تا بتوان این محل را کاملاً ضدعفونی کرد؛ چراکه تمیز کردن و ضدعفونی کردن استخر امری مهم و کارآمد برای حفظ سلامت و ایمنی استفاده کنندگان است. چنانچه به ضدعفونی شدن سطح اهمیت داده نشود محلی برای تجمع بیماری‌ها و انگل‌ها فراهم شده که به بدن شناگران سرایت می‌کند. از این رو امروزه مواد فوق‌العاده مؤثری برای تمیزکاری و ضدعفونی استخرها روی کار آمده که در ادامه شما را با بهترین روش ها و مواد در این زمینه آشنا می‌کنیم.

ضرورت شست و شو و ضدعفونی استخر

ضرورت شست و شو و ضدعفونی استخر

قبل از اینکه در خصوص ضدعفونی استخر و روش ‌های ضدعفونی کردن آن صحبت کنیم بهتر است با اهمیت و ضرورت شستشوی استخر بیشتر آشنا شویم. در واقع مهم‌ترین اقدامی که برای حفظ سلامت استفاده‌کنندگان از استخر وجود دارد، ضدعفونی کردن استخر با استفاده از محلول مناسب است. به طوری که عدم تمیز کردن استخر، شنا کردن افراد را مختل می‌کند و همچنین با وجود باکتری‌ها و انگل‌های نامرئی که در استخر وجود دارد، سلامت افراد به خطر خواهد افتاد. با توجه به این موارد، ضدعفونی استخر به صورت مداوم جزو ملزومات مهم در نگهداری از آن به شمار می‌رود.

چگونه استخر را ضدعفونی کنیم؟

با توجه به اینکه اهمیت ضدعفونی استخر بسیار زیاد است طبیعتاً یکی از سؤالاتی که برای افراد پیش می‌آید در خصوص نحوه ضدعفونی کردن این مکان است. در واقع برای این امر نیاز به ضدعفونی کننده مناسب است و ضدعفونی کننده باید به گونه‌ای باشد که آب استخر را تمیز و عاری از باکتری کند.

در این صورت شنا کردن برای افراد در یک محیط بهداشتی بسیار جذاب خواهد بود و عوامل بیماری‌زا به طور کامل از بین خواهند رفت. نکته حائز اهمیت این است که این ضدعفونی کننده علاوه بر گندزدایی آب استخر ، باید برای شناگران بی‌خطر باشد و در مدت زمان طولانی فعالیت خود را حفظ نماید.

چگونه استخر را ضدعفونی کنیم؟

استفاده از کلر برای ضدعفونی استخر

یکی از مرسوم ترین روش ها برای ضدعفونی کردن استخر ها، استفاده از کلر است. این ماده ضدعفونی کننده برای دور نگهداشتن جلبک‌ها گزینه‌ای خوبی به نظر می‌رسد. برای استفاده از کلر در استخر می‌توان این ماده را به اشکال مختلف از جمله قرص، پودر، مایع و گاز استفاده کرد‌. قرص کلر در آب استخر حل شده و موجب ضدعفونی کردن استخر می‌شود. برای استفاده از کلر گرانول یا پودر کلر نیز بسته به حجم استخر می‌توان این ضدعفونی کننده را مستقیماً به آب اضافه کرد.

توجه داشته باشید پودر کلر نسبت به قرص‌ها زودتر کار می‌کند. نوع دیگر این ماده، مایع کلر است که این مایه نیز مستقیماً با آب استخر اضافه می‌شود و روشی بسیار سریع برای آب بندی است. البته توجه داشته باشید پس از خرید مایع باید سریعاً آن را استفاده کنید؛ و اما تنها شکل واقعی کلر گاز کلر است که بیشترین استفاده را برای ضدعفونی کردن استخرها دارد. توجه داشته باشید در صورت استفاده اشتباه از گاز کلر این ماده می‌تواند خطرناک باشد.

مزایا و معایب استفاده از کلر برای استخر

همان‌طور که اشاره شد یکی از ضدعفونی کننده‌های مرسوم برای استخر، کولرها است که به صورت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر بخواهیم در خصوص مزایا و معایب استفاده از این ضدعفونی کننده مواردی را بیان کنیم می‌توان به موارد زیر پرداخت:

مزایای استفاده از کلر در استخر

 • دسترسی راحت
 • غیر فعال کردن مؤثر جلبک‌ها و عوامل بیماری‌زا
 • امکان استفاده در استخرهای داخلی و خارجی
 • حفظ غلظت باقیمانده در آب
 • از بین بردن آلودگی‌های و اکسید کردن آب

معایب استفاده از کلر در استخر

 • به جا ماندن بوی قوی کلر
 • ایجاد سوزش چشم و پوست
 • از بین بردن استخرهای بتنی و وینیل

استفاده از کلر برای ضدعفونی استخر

استفاده از یونیزه کننده استخر

یکی دیگر از روش های ضدعفونی استخر، استفاده از یونیک کننده استخر است که جزو مواد ضدعفونی مناسب به شمار می‌رود. در این روش یون های فلزی سنگین چون مس و نقره به داخل آب منتقل می‌شوند تا باکتری‌ها و جلبک‌ها را نابود کنند. این روند عملکردی آهسته دارد از این رو نمی‌توان به تنهایی برای ضدعفونی کردن استخر استفاده شود و بیشتر می‌توان گفت به عنوان ضدعفونی کننده مکمل از آن استفاده می‌شود.

بررسی مزایا و معایب یونیز کننده استخر

همان‌طور که گفته شد یونیز کننده دیگر ماده ضدعفونی استخر است که جنبه‌های مثبت و منفی دارد.

جنبه‌های مثبت یونیز کننده در استخر

 • کاهش مصرف مواد شیمیایی
 • مناسب برای از بین بردن پاتوژن‌های آب
 • سازگاری با استخرهای سربسته و باز
 • نگه داشتن جلبک‌ها در حالت خلیج

جنبه‌های منفی یونیز کننده برای استخر

 • لکه‌ دار کردن استخر
 • نیاز به مواد شیمیایی در کنار یونیز کننده
 • طولانی‌تر شدن کار با بزرگتر شدن استخر

استفاده از یونیزه کننده استخر

استفاده از برم استخر

روش دیگر برای ضدعفونی استخر، استفاده از برم استخر است که بسیار شبیه به کلر است اما قیمتی بسیار گران‌تر دارد. برم از خانواده شیمیایی کلر است اما به دلیل اینکه چشم را نمی‌سوزاند و به شدت کلر بو نمی‌دهد افرادی که به کلر حساس هستند این ضدعفونی کننده را بیشتر می‌پسندند. همچنین لازم است بدانید این محصول برای وان های گرم گزینه‌ای مناسب است و بهتر است از آن در استخرهای سرپوشیده استفاده کرد.

بررسی جوانب مثبت و منفی ضدعفونی استخر با برم

و اما اگر بخواهیم در خصوص جوانب مثبت و منفی ضدعفونی استخر با استفاده از برم عناوینی را بیان کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جنبه‌های مثبت استفاده از برم در استخر

 • مؤثر در ضدعفونی کردن و الکلیسایز
 • مناسب برای انواع استخرها
 • کاملاً مناسب برای ضدعفونی کردن وان‌های گرم و اسپاها
 • سوزش کمتر چشم در مقایسه با کلر
 • نداشتن بوی قوی

نقاط ضعف استفاده از برم در استخر

 • قیمت بالاتر از کلر
 • دارای قدرت اکسیداسیون کمتر به نسبت کلر
 • عدم کارایی در معرض نور آفتاب و استخرهای سرباز

ضدعفونی استخر با سیستم فرابنفش

علاوه بر آنچه گفته شد یکی دیگر از مواردی که جهت ضدعفونی و شستشوی استخر می‌توان از آن استفاده کرد، سیستم‌های بهداشتی یو وی است که می‌توان بدون استفاده از مواد شیمیایی به ضدعفونی کردن و شستشوی استخر پرداخت و میکروارگانیسم‌های مضر موجود در آب را از بین می‌برد.

مزایای استفاده از سیستم فرابنفش برای استخر

 • کاهش مصرف مواد شیمیایی
 • مناسب برای غیر فعال کردن عوامل بیماری‌زا و انگل‌ها
 • دارای هزینه تعمیر و نگهداری کم
 • دوام بالای لامپ‌های ماورای بنفش

معایب استفاده از سیستم یو وی برای استخر

 • نیاز به استفاده از مواد شیمیایی به عنوان مکمل
 • تنها به عنوان اکسیدکننده و ضدعفونی کننده عمل می‌کند و نیاز به مکمل دارد.

استفاده از شوینده‌ های پروبیوتیک

روش دیگر برای ضدعفونی استخر (Pool disinfection) ، استفاده از شوینده‌های پروبیوتیک است. در این روش تمامی مضرات کلر و دیگر روش ها حذف شده چراکه محصولات پروبیوتیک کاملاً دوستدار محیط زیست هستند و در واقع می‌توان گفت این روش یک روش ارگانیک است که موجب حفظ باکتری‌های مفید و از بین بردن باکتری‌های مضر می‌شود. با وجود اینکه بسیاری از افراد به بوی کلر حساسیت دارند و حتی این ماده موجب سوزش چشم‌هایشان می‌شود می‌توانند در استخر ها جهت ضدعفونی کردند از محصولات پروبیوتیک استفاده کنند.

چگونه استخر را ضدعفونی کنیم؟

مزایای شوینده‌های پروبیوتیک

مهم‌ترین مزیت استفاده از این نوع ضدعفونی کننده، بالا بردن کارایی و عمر مفید فیلترها خواهد بود. همچنین به طور کامل بوی نامساعد استخر و رسوبات آب از بین می‌رود که این امر موجب شفافیت و زلالی آب خواهد شد. با استفاده از مواد پروبیوتیک همچنین هزینه‌های مربوط به نگهداری تأسیسات و تجهیزات استخر کم می‌شود لذا هیچ‌گونه صدمه و آسیبی به این تجهیزات وارد نخواهد شد.

از طرفی بروز انواع بیماری‌های خطرناک چون سرطان پوست که با استفاده از کلر در استفاده کنندگان از استخر بیشتر می‌شود، در زمان ضدعفونی کردن استخر با محصولات پروبیوتیک به هیچ عنوان به چشم نمی‌خورد. با وجود اینکه امروزه استفاده از شوینده‌های پروبیوتیک جهت ضدعفونی استخر ها بسیار زیاد شده، لازم است بدانید شرکت بی‌نظیر کاران یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع شوینده‌های پروبیوتیک در ایران است.

سخن پایانی

ضدعفونی استخر یکی از مراحل بسیار مهم در نگهداری استخر ها است که می‌تواند در سلامت شناگران تأثیر بسزایی داشته باشد. اگرچه گزینه‌های مختلفی برای این امر وجود دارد اما در این بین استفاده از شوینده‌های پروبیوتیک بسیار مناسب‌تر است چراکه این محصولات ویژگی‌هایی دارند که کاملاً مورد توجه افراد قرار گرفته است.

حال چنانچه قصد استفاده و خرید این نوع شوینده را دارید لازم است بدانید ما در شرکت بی‌نظیرکاران به عنوان تولید کننده و عرضه کننده مستقیم انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در خدمت مشتریان عزیز در سراسر کشور هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه