شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

ضدعفونی استخر پرورش ماهی به روش اصولی با موثرترین مواد

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ضدعفونی استخر پرورش ماهی
ضدعفونی استخر پرورش ماهی به روش اصولی با موثرترین مواد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از نکات بسیار ضروری در نگهداری استخر پرورش ماهی، ضدعفونی کردن آن است. چنانچه ضدعفونی استخر پرورش ماهی (Disinfection of fish breeding pond) به درستی انجام نشود رشد ماهی‌ها کم شده و حتی ممکن است موجب بروز بیماری و مرگ و میر ماهیان شود؛ چراکه گونه‌های مختلف ماهیان به میزان متفاوتی از اکسیژن، ph آب، دما، غلظت، شوری و سختی آب نیاز دارند. به طور کلی ضدعفونی استخر پرورش ماهی به روش های مختلفی امکان‌پذیر است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

نحوه ضدعفونی کردن استخر پرورش ماهی

با توجه به اینکه همواره تمیز بودن استخرهای پرورش ماهی برای رشد و تولید مثل آبزیان بسیار ضروری است می‌توان گفت از اساسی ترین عوامل برای حفظ سلامت آبزیان، ضدعفونی استخر پرورش ماهی است. استفاده از ضدعفونی کننده مناسب باید به گونه‌ای باشد که تمامی جلبک‌ها، کثافات و باقیمانده میکروب‌ها کف و دیوار استخرها را از بین ببرد.

توجه داشته باشید برای ضدعفونی کردن استخرها سه دسته عوامل مکانیکی، طبیعی و شیمیایی دخالت دارند. عوامل مکانیکی بیشتر کار تسهیل مواد ضدعفونی را بر عهده دارند و عوامل طبیعی که در واقع همان نور خورشید است به از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری زا کمک می‌کند. دسته سوم این موارد که عوامل شیمیایی هستند در واقع مواد ضدعفونی کننده به شمار می‌روند که به صورت مستقیم با میکروارگانیسم‌های بیماری زا در تماس می‌باشند.

نحوه ضدعفونی کردن استخر پرورش ماهی

آهک گزینه‌ای مناسب برای ضدعفونی کردن استخر پرورش ماهی

یکی از عوامل شیمیایی برای ضدعفونی استخر پرورش ماهی، آهک است. آهک جزو مواردی است که برای استخرهای پرورش ماهی استفاده می‌شود و به تنظیم ph آب استخر کمک می‌کند. آهک‌ها خاصیت ضدعفونی کنندگی استخر را دارند و تمامی میکروب‌ها و انگل‌ها را از بین می‌برند. علاوه بر این استفاده از آهک در فصول گرم سال می‌تواند باعث از بین بردن جلبک‌ها و لجن‌های کف استخرها شود که در نهایت تیرگی آب از بین رفته و کیفیت آب استخر افزایش می‌یابد.

کلر برای ضدعفونی کردن استخر ماهی

کلر نیز یکی از مواد ضدعفونی کننده وسایل و تجهیزات استخرها است اما برای اینکه موجب مرگ و میر ماهیان نشود باید با احتیاط کامل مورد استفاده قرار گیرد. از کلرها بیشتر به عنوان ضدعفونی کننده توری‌ها، ادوات و حوضچه‌ها استفاده می‌شود البته در بسیاری از مواقع برای ضدعفونی کردن حجم زیادی از آب در مراکز تکثیر و پرورش ماهی کلر گزینه‌ای اقتصادی است.

ازن برای ضدعفونی کردن استخر پرورش ماهی

گزینه دیگری که برای ضدعفونی کردن استخر پرورش ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد ازن است. ازن در واقع اکسیژن فعال است که به عنوان سیستم گندزدایی و تولیدکننده اکسیژن از آن استفاده می‌شود و می‌تواند میکروب‌ها، انگل‌ها، ویروس‌ها و جلبک‌ها را از بین ببرد.

ضدعفونی استخر پرورش ماهی با شوینده‌های پروبیوتیک

و اما آخرین دسته از مواردی که برای ضدعفونی استخر پرورش ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شوینده‌ های پروبیوتیک است. این نوع شوینده علاوه بر اینکه به بهترین نحو جلبک‌ها، میکروب‌ها و لجن‌ها را از بین می‌برد دوستدار محیط زیست است و برخلاف کلر هیچ‌گونه خطری برای محیط زیست به جا نمی‌گذارد. این نوع پاک کننده با وجود اینکه بر پایه پروبیوتیک های فعال است پس از استفاده تا چند روز عملکرد پاک کنندگی خود را حفظ می‌نماید. همچنین پروبیوتیک ها به مناطقی که دیده نمی‌شود نفوذ کرده و باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برند و در واقع ماده‌ای غیرشیمیایی به شمار می‌روند.

ضدعفونی استخر پرورش ماهی با شوینده‌های پروبیوتیک

خرید بهترین ضدعفونی کننده استخر

با توجه به آنچه در خصوص انواع ماده مناسب برای ضدعفونی استخر پرورش ماهی (Disinfection of fish breeding pond) گفته شد حال اگر بخواهیم به مقایسه این موارد بپردازیم می‌توان گفت بهترین نوع محصول مواد شوینده پروبیوتیک است. این مواد در مقایسه با کلر و ازن کاملاً دوستدار محیط زیست است و به خوبی می‌تواند رنگ کدر آب را تغییر دهد. همچنین خوب است بدانید پروبیوتیک ها به هیچ عنوان مواد سرطان زا ندارند و تأثیری بر ph آب نمی‌گذارند.

علاوه بر این، کلر و ازن باکتری‌های مفید آب را حذف می‌کنند در حالی که مواد پروبیوتیک ضمن از بین بردن باکتری‌های مضر به حفظ باکتری‌های مفید کمک می‌کند به همین دلیل اگر شما خرید شوینده‌های پروبیوتیک به کسانی پیشنهاد می‌شود که به دنبال تهیه بهترین و کم خطرترین ضدعفونی کننده برای استخر ماهیان خود هستند.

سخن پایانی

ضدعفونی استخر پرورش ماهی جزو اساسی ترین موارد در نگهداری این استخرها است، لذا ماهیان و آبزیان تنها در شرایطی که آب استخر مناسب باشد امکان بقا، رشد و تولید مثل را دارند. در این بین استفاده از شوینده‌های پروبیوتیک گزینه‌ای عالی می‌باشد و چنانچه شما هم به دنبال استفاده از این شوینده‌ها هستید لازم است بدانید ما در شرکت بی‌نظیر کاران به عنوان تولیدکننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی بهترین و مرغوب ترین شوینده‌های پروبیوتیک را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم تا بتوانید با خیالی آسوده بهترین خرید را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه