شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

مواد شوینده صنعتی چیست؟ بررسی کیفیت مواد صنعتی

آنچه در این مقاله می‌خوانید
مواد شوینده صنعتی چیست؟ بررسی کیفیت مواد صنعتی
مواد شوینده صنعتی چیست؟ بررسی کیفیت مواد صنعتی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

شوینده ‌های صنعتی برای صنایع غذایی، نوشیدنی، ساختمانی و … از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حفظ پاکیزگی محیط از بهترین راهکارها جهت کنترل آلودگی‌ها و پیش‌گیری از بیماری هاست. بدین منظور باید از مواد شوینده صنعتی متناسب با نوع سطح و میزان آلودگی استفاده نمود. در این مقاله از شرکت بی نظیرکاران به بررسی انواع شوینده‌های صنعتی خواهیم پرداخت.

مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی به موادی با قدرت تمیزکنندگی بسیار بالا گفته می‌شود که می‌تواند تمام آلودگی‌ها و لکه‌های سرسخت سطوح را از بین می‌برد. به همین دلیل امروزه به منظرو حذف آلودگی‌ها، انواع گوناگونی از مواد شوینده تولید و به بازار عرضه شده است. استفاده از شوینده‌های صنعتی هنگام نظافت توسط دستگاه‌های مکانیزه نظافت صنعتی، می‌تواند در بهبود کیفیت شستشو تاثیرگذاری بسیار بالایی داشته باشد.

از مهم‌ترین انواع شوینده‌های صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاک کننده‌های قلیایی
 • پاک کننده‌های اسیدی
 • پاک کننده‌های پایه حلال
 • پاک کننده‌های چربی زدا
 • پاک کننده‌های ضدعفونی کننده

که هرکدام از این موارد ویژگی‌ها، مزایا و معایب خود را دارند. برای بررسی بیشتر شوینده‌های قلیایی که از مهم‌ترین انواع شوینده‌های صنعتی نیز هستند، می‌توانید مطلب شوینده قلیایی چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه نمایید.

ویژگی‌های مواد شوینده مناسب

ویژگی های مواد شوینده مناسب

مواد شوینده صنعتی صرف نظر از نوع آن دارای برخی مشخصه‌های متمایز‌کننده هستند. مهم‌ترین این مشخصات عبارتند از:

 • توانایی در حذف سختی آب
 • حلال بودن در آب
 • خورنده نبودن
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقرون به صرفه بودن
 • قابلیت نفوذ بالا
 • قابلیت چربی زدایی قوی
 • قابلیت آب کشی مناسب
 • قابلیت حذف زنگ و پوسته

تقسیم بندی انواع مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده بر اساس پارامترهای مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. توجه به این تقسیم بندی‌ها در انتخاب شوینده درست بسیار تاثیر گذار است.

شوینده های صنعتی بر اساس نوع آلودگی‌ها و نوع سطح

برخی مواد شوینده صنعتی مخصوص تمیز نمودن انواع خاصی از آلودگی‌ها طراحی شده‌اند. ممکن است از این مواد شوینده بتوان برای برطرف کردن تمامی لکه‌ها استفاده نمود، اما بهترین کارایی آن برای همان گروه خاص است. از جمله شوینده‌های صنعتی خاص می‌توان به شوینده‌های آلودگی‌های ناشی از رسوبات و املاح، شوینده‌های سرویس بهداشتی، شوینده‌های آلودگی باکتریایی و میکروبی و … اشاره کرد.

شوینده های صنعتی بر اساس سطح

برخی شوینده های صنعتی مخصوص استفاده روی سطوح خاص با توجه به جنس سطح مربوطه طراحی شده‌اند. بنابراین سطوح مشخص شده را با بالاترین کیفیت و بدون هیچ گونه آسیبی تمیز می‌کنند. همچنین با ایجاد یک لایه محافظ، از جذب آلودگی‌ها می‌کاهند. از جمله این مواد شوینده می‌توان به شوینده‌های سطوح استیل، فلزی، چوبی، پارکت و … اشاره کرد.

بر اساس نحوه استفاده

یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از مواد شوینده صنعتی ، نحوه استفاده آن هاست. برخی مواد شوینده برای استفاده دستی تولید شده‌اند. برخی دیگر برای استفاده توسط دستگاه‌های مکانیزه مانند اسکرابر، پولیشر و یا واترجت صنعتی نیز مناسب هستند.

انتخاب ماده شوینده مناسب

هنگام انتخاب شوینده صنعتی، برای حصول نتیجه مطلوب باید به موارد زیر توجه داشت. به طور مثال نوع آلودگی و میزان آن، جنس سطح و روش مورد نظر جهت نظافت باید مورد توجه قرار گیرد. خرید انواع تمیز‌کننده قوی چربی‌های صنعتی و یا سایر انواع مواد شوینده صنعتی ، می‌تواند در بهبود کیفیت تاثیر بسزایی داشته باشد.

شوینده صنعتی چه تفاوتی با شوینده خانگی دارد؟

اگر چه شوینده‌های صنعتی و خانگی هر دو برای برطرف کردن کثیفی و لکه‌های روی سطوح مختلف استفاده می‌شوند؛ اما تفاوت‌های زیادی بین هر کدام از آن‌ها وجود دارد مثلاً مواد شوینده صنعتی غلظت بیشتری نسبت به انواع مواد شوینده خانگی دارد. بنابراین این غلظت بالا سبب می‌شود مواد شوینده صنعتی در کارهای سخت نظافت صنایع مختلف با قدرت بیشتری چربی‌ها، روغن‌ها و گریس‌ها را از بین ببرد.

تفاوت دیگر اینکه شوینده‌های خانگی اصولاً ساختار ملایم‌تری نسبت به شوینده‌های صنعتی دارند. بنابراین شوینده‌های خانگی در مقادیر کم هم قابل خریداری هستند؛ ولی شوینده‌های صنعتی بیشتر به صورت عمده برای پروژه‌های نظافتی وسیع که نیاز به سرعت عمل بالایی است تهیه می‌شوند.

بررسی مزایا و معایب شوینده صنعتی

دقت کنید تمام شوینده‌های صنعتی در کنار مزیت‌های فراوانی که دارند از معایب اندکی هم برخوردار هستند. در ادامه مزایا و معایب شوینده‌های صنعتی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

مزایای استفاده از شوینده صنعتی

 1. شوینده‌های صنعتی برای هر نوع لوازم و تجهیزاتی حتی اثاثیه و فرش هم قابل استفاده هستند.
 2. شوینده‌های صنعتی آلاینده‌های قوی و سنگین روی سطوح مختلف از جمله سطوح فلزی، پلاستیکی، شیشه‌ای، کاشی، سرامیکی، بتنی و… را پاک می‌کنند.
 3. انواع شوینده‌های صنعتی به عنوان پاک کننده قوی چربی صنعتی به غیر از قدرت تمیزکنندگی فوق‌العاده بالا باعث کاهش هزینه‌های نظافت و نیروی کار می‌شوند‌.‌
 4. ترکیبات شوینده‌های صنعتی به گونه‌ای خشن هستند که سرسخت‌ترین آلودگی‌های قلیایی و اسیدی را از بین می‌برند. از طرفی دیگر شوینده‌های صنعتی آن‌چنان ملایم هستند که کوچک‌ترین آسیبی به سطح مورد نظر وارد نمی‌کنند.‌

معایب مواد شوینده صنعتی

درست است که انواع شوینده‌های صنعتی از پاک‌کننده‌های ساده مثل شوینده‌های لباسشویی گرفته تا شوینده‌های قوی در کارخانجات همگی ترکیبات مختلفی دارند‌‌؛ ولی به طور کلی تمامی این شوینده‌ها دارای اجزایی هستند که اگر در رودخانه‌ها، مزارع کشاورزی، دریاچه‌ها و… انتشار پیدا کنند تا حدی تأثیرات منفی روی محیط زیست می‌گذارند.

کاربرد شوینده صنعتی

به طور کلی انواع مواد شوینده صنعتی برای نظافت فنی در کارخانجات، صنایع تولیدی و طیف وسیعی از مکان‌های دیگر به کار می‌روند. در ادامه برخی از این مکان‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • صنایع نفت و گاز
 • هتل و امکان عمومی
 • داخل و خارج آپارتمان‌ها
 • فرش و پارچه‌های مختلف
 • کارگاه‌های خودرو و انبارها
 • فضای داخلی کارخانجات تولیدی
 • راهروها و سالن‌های مخصوص خط تولید
 • خطوط تولید، تجهیزات و همچنین دستگاه‌ها
 • فیلترهای موجود در سیستم‌های تصفیه فاضلاب
 • شستشوی مکانیکی تجهیزات و ظروف رستوران‌ها و غیره

بهترین شوینده صنعتی

شوینده‌های صنعتی جزو مواد شیمیایی محسوب می‌شوند که برای از بین بردن آلودگی‌های سرسخت روی سطوح مختلف به کار می‌روند‌. اگر چه ترکیبات انواع شوینده‌های صنعتی به گونه‌ای است که مانند یک پاک کننده قوی و مؤثر در سریع‌ترین زمان با کیفیت عالی سطوح مختلف را تمیز می‌کنند؛ اما خوب است بدانید شوینده‌های صنعتی در نمونه‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که یکی از بهترین آن‌ها دترجنت نام دارد.

شما می‌توانید با تهیه این شوینده صنعتی قوی از شرکت بی نظیرکاران برای از بین بردن چربی موتورهای صنعتی، نشتی‌های شیمیایی و… استفاده کنید.

کلام آخر

در این مطلب از شرکت بی‌ نظیر کاران به معرفی شوینده‌های صنعتی پرداختیم. برای خرید شوینده‌های صنعتی باید توجه داشت که این مواد، دسته بندی‌های گوناگونی دارند و در بخش‌های مختلفی نظیر دفاتر تولید تجاری، مواقبت‌های بهداشتی، تجاری، وسایل نقلیه، کشاورزی، آشپزخانه و … استفاده می‌شوند.

بر این اساس باید دقت داشت که خرید شوینده‌ها طبق نیازها و متناسب با سطح مورد نظر خریداری شود تا کارایی این مواد شوینده صنعتی به حداکثر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه