شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

نظافت کارخانه براساس دستورالعمل های اصولی و صحیح

آنچه در این مقاله می‌خوانید
نظافت کارخانه
نظافت کارخانه براساس دستورالعمل های اصولی و صحیح
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در کارخانه‌های صنعتی به دلیل انجام عملیات سخت، انواعی از آلودگی‌ها و گردوغبار در محیط و کف کارخانه جمع می‌شود که وجود این آلودگی‌ها علاوه بر اینکه سطح بهداشت محیط را کاهش داده و سلامت جان کارکنان را به خطر می‌اندازد، روند تولید کارخانه را نیز دچار مشکل می‌کند. فاکتورهایی برای آغاز نظافت کارخانه (Factory cleaning) وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا بتوانید شیوه نظافت خود را به روش سنتی و دستی یا با کمک سیستم CIP انتخاب نمایید. در این مطلب از شرکت بی نظیرکاران قصد داریم ضمن بررسی دستورالعمل نظافت کارخانه به معرفی شوینده‌هایی که برای نظافت کارخانه‌های صنعتی مناسب هستند نیز بپردازیم.

دستورالعمل نظافت کارخانه

با به کارگیری دستورالعمل نظافت کارخانه می‌توان محیط کاری ایمن و سلامت را برای کارکنان ایجاد کرده و به بهبود و ارتقای تولیدات کارخانه نیز کمک کرد. در ادامه مراحلی را که در دستورالعمل نظافت کارخانه‌ ها وجود دارد معرفی کرده‌ایم:

جمع آوری گرد و غبار سطوح و کف

همان‌طور که گفته شد در طول فعالیت‌های کارخانجات صنعتی، گردوغبارها در حجم‌های زیادی در محیط کار تجمع می‌یابند که می‌توانند کف، سالن، انبار و دیگر مکان‌های کارخانه را آلوده کنند. وجود گردوغبار در سالن و سطوح کف کارخانه باعث شده تا ضمن آلوده بودن محیط، در رفت‌و‌آمدهای افراد و ماشین‌آلات صنعتی، اختلال ایجاد شود.

به همین دلیل جمع آوری گردوغبار سطوح کف از مهم‌ترین مراحل نظافت کارخانه است. با استفاده از جاروبرقی صنعتی می‌توان آلودگی‌ها را به خوبی از محیط کارخانه‌ها پاک کرد. چراکه این دستگاه‌ها قدرت فیلتراسیون بالایی داشته و قادر هستند هر ذره ریزی تا اندازه ۰.۰۳ میکرون را جمع‌آوری کنند.

دستورالعمل نظافت کارخانه

نظافت و شستشوی بهینه سطوح سالن کارخانه

از مهم‌ترین مراحل نظافت کارخانه، شستشوی محیط و کف سطوح کارخانه است که بعد از مرحله جمع آوری گردوغبار و زباله‌ها صورت می‌گیرد. برای تمیز کردن کلیه سطوح و قسمت‌های کارخانه می‌توان از دستگاه کف شوی یا کف شور صنعتی استفاده کرد. این نوع دستگاه‌ها با داشتن برش‌های دیسکی شکل و مجهز بودن به پاشش آب روی برس‌ها هرگونه آلودگی را از سطوح مورد نظر پاک کرده و محیط را پاک‌سازی می‌کنند.

مکش مواد قابل بازیافت

این مرحله از دستورالعمل نظافت کارخانه (Factory cleaning) به مکش مواد قابل بازیافت محیط اشاره دارد که باعث شده دور ریز مواد کارخانجات کاهش یافته و برای کارخانه صرفه اقتصادی داشته باشد. عمل مکش مواد قابل بازیافت توسط مکنده‌های صنعتی انجام می‌شود که دارای مخازن بزرگی هستند و می‌توانند حجم زیادی مواد را در خود جای دهند. این دستگاه‌ها به جمع‌آوری مواد سمی و اشتعال‌زا، آلودگی‌های حاصل از فرایندهای تراشکاری فلزات، صاف کاری فلزات برش پلاستیک و جوشکاری می‌پردازند و از سریع‌ترین و الزامی‌ترین تجهیزات نظافت کارخانجات محسوب می‌شوند.

شستشوی تجهیزات

در طول فرایندهای کارخانه‌ها و سوختن سوخت‌های فسیلی، انواعی از چربی‌ها، آلودگی‌های روغنی و همچنین آلاینده‌های مختلف روی سطح تجهیزات کارخانه تجمع می‌یابند که باعث شده عمر مفید تجهیزات کاهش یابد. شستشوی تجهیزات مرحله دیگر دستورالعمل نظافت کارخانه است. شوینده‌ های اسیدی فرآیند CIP نوعی از شوینده‌های تجهیزات کارخانه هستند که برای تمیز کردن مخازن، سطح داخلی لوله‌ها، فیلترها، تجهیزات پردازش و همچنین اتصالات بدون جداسازی آن‌ها کاربرد دارند.

این نوع شوینده ترکیبی اختصاصی از سیستم سورفکتانت پیشرفته، هیدروکسید پتاسیم و سایر مواد تقویت‌کننده است. به همین دلیل باعث خوردگی تجهیزات کارخانه نشده و به محیط زیست نیز آسیب نمی‌رساند. از همه مهم‌تر سلامت کارکنان و پرسنل را نیز به خطر نمی‌اندازد و تمام سطوح تجهیزات را به بهترین نحوه تمیز می‌کند.

شستشوی تجهیزات

شستشوی سطوح کف کارخانه

مرحله دیگر دستورالعمل نظافت کارخانه، شستشوی سطوح کف محیط کارخانه است. معمولاً محیط کارخانه با کف‌پوش‌هایی از جنس اپوکسی، سنگ، بتن، کاشی، سرامیک و… پوشیده شده‌اند که به دلیل تردد افراد و ماشین‌آلات دچار آلودگی‌های زیادی می‌شوند.به کاربردن انواع گندزدا و ضدعفونی کننده محیط نمونه‌ای از شوینده‌های مناسب برای شستشوی سطوح کف کارخانه است.

این محصولات می‌تواند به خوبی اثر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، اسپور باکتری‌ها و دیگر اورگانیسم‌ها را از بین برده و مانع از رشد آن‌ها شود. شوینده همه کاره سبز نیز جایگزین مناسبی برای مواد شوینده مختلف است. این ماده قوی یک شوینده چندمنظوره بوده و برای پاک‌سازی انواع سطوح سرامیکی، شیشه‌ای، چوبی و… مناسب است.

جمع بندی

برای تهیه انواع شوینده‌های بهداشتی و صنعتی برای نظافت کارخانه‌های خود می‌توانید به شرکت بی نظیرکاران مراجعه کنید. شرکت بی نظیرکاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می‌باشد.

2 پاسخ

  1. ضمن تشکر از مطالب اموزنده شما،تقاضا دارم جهت همکاری بیشتر و تخصصی تر لینک ارتباط با شرکت مربوط را اطلاع رسانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه