شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

دترجنت صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید
دترجنت صنعتی
دترجنت صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

دترجنت صنعتی (industrial detergent) چیست؟ این محصول چه کاربردهایی دارد؟ پاک‌کننده‌های غیرصابونی یا همان دترجنت مانند صابون ساختاری دوگانه دارد که یک سر آن آب دوست و سر دیگر آن آب گریز است. این محصول از یک زنجیره هیدروکربنی بلند تشکیل شده است که به یک نمک متصل می‌باشد. دترجنت نیز عملکرد مشابهی با صابون دارد، در واقع سر آب گریز آن در چربی و سر آب دوست آن در آب حل می‌شود. شرکت بی نظیر کاران ماده شوینده دترجنت صنعتی را با کیفیت بالا در اختیار مشتریان خود  قرار می‌دهد.‌ در ادامه با ما همراه باشید تا با دتر جنت صنعتی و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

دترجنت صنعتی چیست؟

دترجنت یک‌ ماده شوینده صنعتی است که آلودگی و چربی را از سطوح مختلف تمیز می‌کند. این ماده از یک یا مخلوطی از چند سورفکتانت تشکیل می‌شود. این محصول مانند صابون به راحتی در آب حل نمی‌شود و در انواع مختلف از جمله قلیایی، اسیدی و حلال  تولید می‌شود. آب کشش سطحی بالایی دارد که با ترکیب شدن با این محصول کشش سطحی آن کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب آب به درون آلودگی نفوذ کرده و باعث راحت‌تر از بین رفتن این آلودگی می‌شود.

دترجنت صنعتی باعث افزایش واکنش‌پذیری سطوح می‌شود و انواع آلودگی از جمله گریس، روغن، روان کننده‌ها و رسوبات را از بین می‌برد. این شوینده قابلیت حذف آلودگی‌ها و مواد ناخواسته از جمله گل و لای، رسوبات ، زنگ‌زدگی‌ها، محصولات خوردگی در کمپرسورها، مبدل‌های حرارتی و … را دارد. این محصول سطح موردنظر را جهت انجام دادن عملیات بعدی آماده کرده و واکنش‌پذیری سطح را افزایش می‌دهد.

انواع دترجنت

صابون جز یکی از اولین مواد شوینده تولید شده است که قدمت بسیار زیادی دارد. انتخاب نوع ماده شوینده صنعتی به عوامل بسیار زیادی از جمله نوع آلودگی و نیازهای نظافتی بستگی دارد. به همین دلیل است که انواع مواد شوینده براساس نوع ترکیب، خاصیت اسیدی با بازی آن و … متفاوت هستند. همانطور که می‌دانید مواد شوینده صنعتی دارای قدرت پاک‌کنندگی بسیار زیادی هستند که باعث حذف سریع آلودگی‌ها می‌شود‌. این مواد شوینده به چند دسته مهم تقسیم می‌شوند‌ که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

  • دترجنت کاتیونی
  • دترجنت یونی
  • دترجنت آمفوتریک
  • دترجنت آنیونی
  • دترجنت غیر یونی

انواع دترجنت

کاربرد دترجنت صنعتی

از دترجنت صنعتی جهت نظافت کثیفی‌ها و آلودگی‌ها و همچنین رفع چربی از سطوح مختلف استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد این محصول در نظافت مغازه‌ها و منازل و شستشوی ظروف است. از ترکیبات این ماده شیمیایی جهت افزودن به سوخت نیز استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دترجنت صنعتی

یکی از ویژگی‌های دترجنت صنعتی  (industrial detergent)  قدرت جذب آن است. پدیده جذب زمانی رخ می‌دهد که این ماده به درون مایع نفوذ کرده و باعث پاکیزگی سطوح  می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های این ماده شیمیایی بیشتر آشنا شوید:

  • قدرت جذب

برخی از محلول‌های شیمیایی به دلیل اینکه نمی‌توانند درون مایع تجمع پیدا کنند و در واقع قدرت جذب پایینی دارند به عنوان شوینده محسوب نمی‌شوند. دترجنت قدرت جذب بالایی دارد و به راحتی درون مایع نفوذ می‌کند.

  • شوینده آب دوست

این ماده قطبی یا آب دوست است که در آن اکسیدهای فلزی جذب شیمیایی شده و نمک تولید می‌شود. در این حالت زنجیره آب دوست ایجاد شده و جذب به میزان زیادی بالا می‌رود.

  • شوینده آب گریز

میزان جذب در این شوینده پایین است اما اگر الکترولیت افزایش پیدا کند میزان جذب نیز افزایش می‌یابد.

خواص دترجنت چیست؟

دترجنت خواص بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به سازگاری بالا با محیط زیست، نفوذ بالا، انحلال‌پذیری زیاد در آب و حذف سختی آب اشاره کرد. همچنین این ماده سمی نیست و خورندگی ندارد و البته چربی‌زدایی بالایی دارد. از دیگر خواص دترجنت می‌توان به حذف پوسته، حذف رنگ، قابل آبکشی بودن و توانایی حل کردن آلودگی اشاره کرد. قابل ذکر است که این ماده شوینده از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

تاثیر دترجنت بر اکوسیستم

شوینده‌ها خطرات زیادی برای اکوسیستم‌های طبیعی دارند و یک آلاینده مهم محسوب می‌شوند. با انتقال این مواد به تصفیه خانه‌های فاضلاب، اختلال در عملکرد آن‌ها به وجود می‌آید. اجزای مواد شوینده به دلیل اینکه جهت مصارف بهداشتی استفاده می شوند می‌توانند به راحتی به آب و خاک وارد شوند. امروزه به دلیل عوارض بسیار زیاد مواد شوینده بر موجودات زنده، گیاهان و اکوسیستم‌ها دانشمندان به دنبال تولید شوینده‌هایی هستند که آسیب کم‌تری داشته باشند و دوست‌دار محیط زیست باشند‌‌. اثرات این مواد مانند کف، pH، شوری، دما و … باید کنترل شوند تا اثرات مخرب کم‌تری داشته باشند.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع دترجنت صنعتی و خواص آن آشنا شدید. این ماده شوینده بسیار پرکاربرد است و قابلیت بالایی در رفع آلودگی دارد. شرکت بی نظیر کاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با کارشناسان با تجربه این شرکت در تماس باشید.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه