شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

۴ نشانه گرفتگی و رسوب ممبران + روش های جلوگیری و رفع رسوبات

آنچه در این مقاله می‌خوانید
رسوب ممبران
۴ نشانه گرفتگی و رسوب ممبران + روش های جلوگیری و رفع رسوبات
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پیشگیری کردن از رسوب‌ ممبران (Fouling) اهمیت بالایی دارد علت آن هم این است که توان تولید آب تصفیه شده را کاهش خواهد داد. بعد از گرفتگی و رسوب ممبران مصرف انرژی بالا رفته و به همین علت ضرورت جایگزین کردن تجهیزات آسیب دیده به فرد تحمیل می‌شود. اما به هر حال رسوب‌گیری ممبران اجتناب ناپذیر است پس بهتر بوده تا با نشانه‌های آن آشنا باشید تا بتوانید از بروز آن پیشگیری کنید. در ادامه این مقاله از وب سایت شرکت بی ‌نظیرکاران با ما همراه باشید تا شما را با روش‌های رفع گرفتگی و راه‌های جلوگیری از ایجاد رسوبات بیشتر آشنا کنیم.

بارزترین علائم رسوب‌ ممبران

اگر دستگاه ممبران شما دچار گرفتگی و رسوب شود، نشانه‌های زیر در آن بروز پیدا می‌کند:

افزایش فشار غشایی در ممبران

هر زمان که جریان غلیظ‌‌تر باشد برای عبور حلال در ممبران نیاز به فشار بیشتری داریم. حال اگر رسوبات به غشا چسبیده باشند هم مجدداً فشار بیشتری نیاز است. در صورتیکه فشار گذرنده در طول زمان افزایش پیدا کند ایجاد رسوب کلوئیدی، بیولوژیکی یا آلی، قابل حدس خواهد بود.

کیفیت آب کاهش پیدا می‌ کند

اگر سیستم ممبران در دفع نمک ضعیف عمل نماید، باید به رسوب‌گیری آن شک کرد. در مواردی هم این مورد به علت ضعف پیش تصفیه هم می‌تواند اتفاق بیافتد، پس حتماً ترکیب رسوب ممبران را بررسی نمایید. در صورتیکه رسوبات ماهیت کلوئیدی داشته باشند تمیز کردن پیش تصفیه به شما در حل این مشکل کمک خواهد کرد. اگر دفع ضعیف نمک با افزایش فشار همراه باشد ممکن است که ممبران پوسیده شده و در چنین مواردی باید از آنتی اسکالانت استفاده کنید.

کپک و بو ناخوشایند ایجاد می‌ شود

زمانی که ممبران شما بو بگیرد احتمال رشد بیولوژیکی در آن وجود دارد. در چنین شرایطی رسوب‌گیری با تجمع ذرات بیولوژیک اتفاق می‌افتد. در این موارد فیلترها دچار تجمع لجن در سطوح یا ایجاد کپک در انتهای آن‌ها می‌شوند. تنظیم دما جهت جلوگیری از رشد بیولوژیکی می‌تواند مؤثر باشد همچنین استفاده از برخی بیوسیدها یا پاک کننده‌ها نیز کمک کننده بوده تا رسوبات را از بین ببرند.

بارزترین علائم رسوب‌ ممبران

ایجاد جامداتی در لبه‌ های ممبران

اگر متوجه شدید که در لبه‌های ممبران جامدادی ایجاد شده‌اند، می‌توانید حدس بزنید که ایرادی در دستگاه ایجاد شده است. اگر مقدار این جامدادت و عناصری مانند آن مثل زنگار بیش از حد معمول شود مشکل بزرگ‌تری در دستگاه ایجاد می‌شود. اولین راه حل جهت جلوگیری از گرفتگی دستگاه ممبران انجام پیش تصفیه بر روی آب است که می‌توان از فیلتر شنی، فیلتر کربنی، سختی گیر، اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون استفاده کرد.

یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند از ایجاد رسوب ممبران جلوگیری کند خاموش نکردن ممبران برای مدت طولانی است، چرا که خاموش کردن دستگاه موجب باقی ماندن آب درون آن و رسوب کردن مواد بر روی غشا خواهد شد. برای رفع گرفتگی ممبران، نظارت بر عملکرد آن است اگر دبی آب کاهش پیدا کند و یا کیفیت آب تصفیه شده پایین بیاید بلافاصله باید بر روی ممبران اقداماتی انجام بگیرد.

آشنایی با شوینده‌ های رسوب ممبران

در ادامه این بخش شما را با شوینده‌های مخصوص ممبران آشنا می‌کنیم:

DIVOS 117

این محصول ضد رسوب ممبران یک شوینده قلیایی بوده و رژیم CIP در این سیستم به نوع و شکل ممبران و خوراک ورودی بستگی دازد و با توجه به حساسیت بالای ممبران‌ها باید زیر نظر یک متخصص بررسی و انجام گیرد.

VA4

این محصول یک شوینده و رسوب زدای اسیدی بوده که کف پایینی دارد و برای استفاده‌ در فرایند CIPP صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حذف رسوبات معدنی مانند اگزالات کلسیم بسیار مؤثر بوده و به مقدار کم کف ایجاد می‌کند و تحت شرایط فشار بالا و جریان آشفتگی هم قابل‌ استفاده است.

VS8

این شوینده رسوب ممبران ، یک شوینده و ضدعفونی‌کننده قلیایی بر پایه‌ کلر بوده که کف پایینی دارد و از آن برای استفاده در CIPP و شستشو با اسپری صنایع غذایی استفاده می‌شود. این محصول لکه‌ها و آلودگی را حتی در حضور آب سخت به راحتی از بین می‌برد. شرکت بی نظیرکاران بهترین محصولات شوینده‌ های مخصوص رسوب ممبران را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می‌کند.

کلام آخر

اگر شما هم از دستگاه ممبران استفاده می‌کنید حتماً به موارد گفته شده درباره رسوب ممبران دقت کنید. در صورت هرگونه تغییر در عملکرد آن و یا بروز نشانه‌هایی که بیان کردیم سریعاً دستگاه را بررسی کنید تا از احتمال ایجاد هرگونه مشکل جلوگیری نمایید. از همراهی شما تا به اینجا این مقاله از وب سایت شرکت بی‌نظیرکاران سپاسگزاریم. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. شرکت بی نظیرکاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه