شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

سیستم شستشوی CIP چیست و فرآیندش چگونه است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید
سیستم شستشوی CIP چیست و فرآیندش چگونه است؟
سیستم شستشوی CIP چیست و فرآیندش چگونه است؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سیستم شستشوی CIP چه سیستمی است و فرآیند آن به چه صورت انجام می‌شود؟ این سوالی است که در این مطلب قصد داریم به آن به‌طور دقیق و کامل پاسخ دهیم. اگر شما جزء افرادی هستید که با این نوع سیستم آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

تا دهه ۱۹۵۰ میلادی، برای شستشوی تجهیزات مختلف مانند لوله‌ها بایستی به استفاده از روش‌های دستی روی آورده میشد. به عبارت دقیق‌تر، لازم بود تا تجهیزات به‌صورت دستی باز شده و پس از آن فرآیند تمیزکاری آغاز شود. همان‌طور که مشخص است، تمیز کردن تجهیزات به صورت دستی با سختی‌های زیادی به همراه بود و بایستی زمان زیادی برای انجام این کار اختصاص داده میشد.

برخی از صنایع همچون صنایع داروسازی و تولید مواد غذایی باید به‌طور منظم به تمیزکاری تجهیزات اقدام کنند. چنانچه این فرایند به‌صورت دستی انجام شود، زمان زیادی باید به آن اختصاص داده شود. امروزه برای آنکه فرایند تمیزکاری با سرعت بیشتری انجام شود از سیستم‌های مختلفی مانند سیستم شستشوی CIP استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب از سایت شرکت بی نظیرکاران به معرفی این سیستم و مزایای استفاده از آن پرداخته خواهد شد. همراه ما باشید.

سیستم شستشوی CIP چه نوع سیستمی است؟

سیستم شستشوی CIP چه نوع سیستمی است؟

کلمه CIP که اختصار یافته عبارت Cleaning In Place است، به سیستمی اشاره دارد که فرایند شسشتو را در محل انجام می‌دهد. سیستم شستشوی CIP طوری طراحی شده است که با کمک آن می‌توان به‌طور اتوماتیک به تمیزکاری سطوح مختلفی از تجهیزات مانند سطوح داخلی لوله‌ها اقدام کرد. همان‌طور که شما هم حدس می‌زنید، با استفاده از این سیستم می‌توان به راحتی و بدون دخالت نیروی انسانی به تمیزکاری سطوح مختلف پرداخت.

چگونگی عملکرد سیستم شستشوی CIP

پیش از آنکه بخواهیم به ارائه توضیحات درباره نحوه عملکرد سیستم شستشوی CIP بپردازیم، بهتر است بدانید که برای استفاده از این نوع سیستم لازم است از شوینده ها و ضدعفونی کننده‌ های قلیایی فرایند CIP استفاده کرد. عملکرد این سیستم به‌گونه‌ای است که ابتدا محلول‌های ضدعفونی‌کننده را در یک زمان مشخص به حرکت درآورده و سپس با شستشوی تحهیزات، سطوح آنان را از هرگونه آلودگی پاک می‌کند.

امروزه با استفاده از این نوع سیستم می‌توان به راحتی تجهیزات به کار رفته در صنایع تولید مواد غذایی را مورد شسشتو قرار داد و آلودگی‌ها را در آن‌ها از بین برد. نکته قابل‌توجه درباره سیستم فوق که بهتر است بدانید این است که مصرف آب و مواد ضدعفونی‌کننده در این دستگاه پایین بوده و لذا شرکت‌ها و کارخانه‌های زیادی علاقه‌مند به استفاده از سیستم CIP برای شسشتوی دستگاه‌های خود هستند.

مزایای استفاده از سیستم شستشوی CIP

مزایای استفاده از سیستم شستشوی CIP

همان‌طور که اشاره کردیم، شرکت‌ها و کارخانه‌های زیادی تمایل به استفاده از سیستم شستشوی CIP دارند تا با کمک این دستگاه بتوانند آلودگی‌ها را از تجهیزات خود پاک نمایند. به‌طور کلی می‌توان گفت که مزایای استفاده از سیستم فوق متعدد بوده که در ادامه به توضیح چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها پرداخته شده است.

  • اشتباهات به حداقل می‌رسند.

از آنجایی که در استفاده از این سیستم هیچ دخالت انسانی برای شستشوی تجهیزات وجود ندارد لذا امکان رخ دادن خطا و اشتباه نیز وجود نخواهد داشت و به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که اشتباهات به حداقل مقدار ممکن می‌رسند.

  • حفظ سلامت کارکنان

در گذشته که شستشوی تجهیزات به‌صورت دستی انجام میشد، این احتمال که سلامتی کارکنان به‌خاطر در معرض قرار گرفتن مواد شیمیایی به‌خطر افتاد بسیار محتمل بود اما امروزه با استفاده از سیستم شستشوی CIP هیچ خطری سلامت کارکنان را تهدید نمی‌کند.

  • استفاده بهینه‌تر از زمان

به دلیل آنکه با استفاده از سیستم فوق می‌توان فرآیند شستشو را با سرعت بیشتری انجام داد لذا این امکان وجود دارد که بتوان از زمان استفاده بهینه‌‌تری کرده و زمان باقی‌مانده را به تولید بیشتر محصول اختصاص داد.

  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از سیستم شستشوی CIP این است که می‌توان از طریق کنترل چرخه تکرارپذیر، مصرف انرژی را در آب و برق کاهش داد.

  • کیفیت محصول

هرچقدر در تولید محصول، آلودگی کمتر باشد، کیفیت محصول تولید شده بیشتر خواهد بود و هر چقدر کیفیت محصول بالاتر باشد، اعتماد مشتری به برند بیشتر خواهد شد.

جمع بندی Clean in place

همانطور که از مطالعه این متن متوجه شدید، سیستم شستشوی CIP سیستمی با کارآمدی بالا است که با کمک آن می‌توان شستشوی تجهیزات صنعتی را با سرعت بالاتری انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم فوق، می‌توانید مطلب «فرآیند CIP به چه صورت است» را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه