شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

انواع مواد شوینده صنعتی و کاربردهای آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید
انواع مواد شوینده صنعتی
انواع مواد شوینده صنعتی و کاربردهای آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با افزایش خطر بیماری های واگیردار، استفاده از مواد شوینده صنعتی به یک امر ضروری در صنایع غذایی، نوشیدنی، لبنیات و… تبدیل شد. اهمیت استفاده از این مواد شوینده به بحث بهداشت و نظافت این اماکن مرتبط است. در ادامه این مطلب قصد داریم به‌طور مختصر و مفید به بررسی انواع مواد شوینده صنعتی بپردازیم و مزایای هر یک از آنها را با هم بررسی کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

انواع مواد شوینده صنعتی

این مواد شوینده مصارف تخصصی و عمومی در صنعت دارند و به 5 گروه اصلی تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از:

 • ضدعفونی‌ کننده‌ها
 • شوینده های صنعتی قلیایی
 • شوینده های صنعتی اسیدی
 • شوینده های صنعتی چربی زدا

هر یک از این شوینده‌ها در یک موقعیت مناسب از عملکرد مطلوب و منحصر به فردی برخوردار هستند. در ادامه خواهیم فهمید که در چه موقعیتی باید از کدام یک از این شوینده‌ها استفاده کرد.

1) انواع مواد شوینده صنعتی ، مواد قلیایی

VC3

شوینده های قلیایی یکی از قوی‌ترین حلال های چربی در بین مواد شوینده صنعتی به شمار می‌روند. این نوع شوینده‌ها قادر هستند که با چربی یا روغن ترکیب شده و بعد از تشکیل صابون، پروتئین‌ها را در خود حل نمایند. PH این دسته از مواد شوینده صنعتی معمولا در محدوده ۹ تا ۵/۱۲ قرار دارد.

مواد شوینده قلیایی خورنده هستند و باید از تماس آنها با پوست خود خودداری کنید. با این حال این قلیائیت بالا جهت صابونی کردن چربی و خنثی‌سازی اسید های موجود در آلودگی های مختلف ضروری می‌باشد.

موارد استفاده از شوینده های قلیایی:

 • پاکسازی وکس ها و رد ساینده ها
 • پاکسازی آلودگی های عمیق تجمع یافته
 • پاکسازی آلودگی های خشک شده، گریس و روغن حرارت دیده

استفاده از شوینده های قلیایی در صنایع غذایی و برخی محیط های بهداشتی نظیر آشپزخانه های صنعتی، سالن های غذاخوری و رستوران‌ها به وفور دیده می‌شود. شایان ذکر است که انواع باکیفیت‌تر این شوینده‌ها از قابلیت کف کنندگی ملایمی نیز برخوردار می‌باشند.

2) انواع مواد شوینده صنعتی ، مواد اسیدی

شوینده VA4

اسید موجود در این نوع مواد شوینده با قابلیت حل نمودن رسوبات مینرال از جمله منیزیم، کلسیم و رسوبات ناشی از سختی آب، به عنوان ماده اصلی پاک‌کنندگی برای تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که بدانید این شوینده‌ها به دلیل خورندگی، برای نظافت برخی سطوح خاص از جمله آهن گالوانیزه یا آلومینیوم مناسب نیستند.

موارد استفاده از مواد شوینده اسیدی:

 • حل نمودن انواع رسوبات
 • حذف سیمان، گچ یا بتون
 • حذف زنگ و آلودگی های قلیایی
 • حذف رسوبات ناشی از سختی آب
 • قابل استفاده بر روی سطوح گرانیت و سنگ ماسه

انواع شوینده های صنعتی اسیدی در دو گروه اصلی اسید های غیر آلی و اسید های آلی دسته‌بندی می‌شوند. اسید های غیر آلی از قدرت بیشتری برخوردارند اما اثر خورندگی بر روی فلزات به جا می‌گذارند.

3) انواع مواد شوینده صنعتی ، مواد چربی زدا (حلال چربی)

این نوع شوینده همانطور که از نامش می‌توان حدس زد، برای برطرف نمودن آلودگی های روغنی بسیار موثر است. یک شوینده چربی زدا با نفوذ به درون چربی‌ها و طی کردن فرآیند هیدرولیز نمودن آنها، چربی‌ها را به ذرت کوچک‌تری تبدیل می‌کند تا در نهایت بتوانید آلودگی های بجا مانده را آبکشی کنید.

شوینده های چربی زدا بیشتر برای برطرف کردن گریس و آلودگی های روغنی کاربرد دارند. این مواد شوینده از قدرت پاک کنندگی چندان بالایی برخوردار نیستند، اما با این حال با اثر ضد میکروبی خود می‌توانند به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده مناسب استفاده شوند.

4) انواع مواد شوینده صنعتی ، ضد عفونی کننده

شوینده H500

برخلاف شوینده های چربی زدا شما می‌توانید از مواد شوینده صنعتی ضدعفونی کننده، به طور همزمان برای نظافت و ضدعفونی کردن سطوح استفاده کنید. استفاده از این مواد برای برطرف ساختن آلودگی های عمیق در محیط های حساس یک انتخاب هوشمندانه و موثر است.

شما می‌توانید از دو راه مختلف برای استفاده از این ماده شوینده اقدام کنید. اولین راه پیش رو استفاده دستی از این مواد است و دومین روش استفاده از برخی دستگاه های نظافت مکانیزه از جمله اسکرابر صنعتی می‌باشد.

5) انواع مواد شوینده صنعتی ، پایه حلال

انواع مواد شوینده صنعتی پایه حلال، از حلال های هیدروکربنی نظیر آب تشکیل می‌شوند و برای پاکسازی آلودگی های مختلفی کاربرد دارند. شایان ذکر است که نوع حلال چربی که در بالاتر نام بردیم نیز در این دسته‌بندی از مواد شوینده قرار می‌گیرد.

موارد استفاده از شوینده پایه حلال:

 • قابل استفاده بر روی سطوح بتنی، سنگی، چوبی، کامپوزیت چوب، لینولئوم و مگنزیت
 • برای پاکسازی واکس های پایه حلال
 • پاکسازی روغن و گریس
 • پاکسازی انواع خمیرها و…

نکته: نباید از انواع مواد شوینده صنعتی پایه حلال بر روی آسفالت، پی وی سی (وینیل)، مواد ترموپلاستیک یا سطوح لاستیکی استفاده کرد.

خرید شوینده صنعتی

این مقاله توسط شرکت بی نظیرکاران تهیه و تولید شده است. شما می‌توانید در همین لحظه از دیگر مقاله های این سایت نیز بهره ببرید و اطلاعات کاملی را در خصوص تاثیر فوق العاده ترکیبات پروبیوتیک بر سطوح و… به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه