شرکت بی نظیرکاران تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران

Binazirkaran

نحوه استریل وسایل + ۶ روش آسان و پرکاربرد

آنچه در این مقاله می‌خوانید
نحوه استریل وسایل
نحوه استریل وسایل + ۶ روش آسان و پرکاربرد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

استریل وسایل (Sterile equipment) و تجهیزات روشی حساس می باشد که نیازمند دقت و استفاده از مواد پاک‌کننده باکیفیت است. در این مطلب نحوه استریل وسایل را می‌آموزیم و با تفاوت‌های استریل کردن و ضدعفونی آشنا می‌شویم. همچنین ۶ روش پرکاربرد استریل وسایل را معرفی می‌کنیم تا از این پس بتوانید به راحتی و کاملا اصولی وسایل را استریل کنید. تا پایان همراه ما باشید.

استریل چیست؟

استریل کردن به معنای از بین بردن یا کاهش قابل قبول میکروارگانیسم‌ها (مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها) است که ممکن است در یک محیط یا فرآیند خاص وجود داشته باشند. استریل وسایل عموماً در صنعت پزشکی، آشپزخانه‌ها، صنایع غذایی و غیره استفاده می‌شود.

در برخی از صنایع، مثل صنایع غذایی و دارویی، استریل کردن برای حفظ کیفیت محصولات و جلوگیری از تغییر رنگ، بو و طعم آنها اساسی است. استریل وسایل به خصوص در محیط‌های پزشکی و مراکز بهداشتی بسیار مهم است. از طریق استریل کردن، می‌توان از پخش عفونت‌ها و انتشار بیماری‌ها جلوگیری کرد.

روش‌های مختلفی برای استریل کردن وجود دارد، از جمله استفاده از حرارت، محلول‌های ضدعفونی کننده، تشعشعات، فیلتراسیون و اتوکلاوها. هدف اصلی استریل وسایل، جلوگیری از انتقال عفونت و حفظ سلامتی است. در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه وسایل را استریل کنیم و از چه راه هایی استفاده کنیم؟

استریل چیست

 

تفاوت استریل و ضدعفونی چیست؟

استریل کردن و ضدعفونی کردن دو روش متفاوت برای از بین بردن میکروب‌ها و جلوگیری از عفونت هستند. استریل کردن به معنای از بین بردن تمامی میکروب‌ها، اسپورها و سایر باکتری‌های زنده از یک محیط است. این روش عموماً با استفاده از حرارت، فشار، رادیاسیون یا مواد شیمیایی انجام می‌شود. استریل کردن از اهمیت بالایی در عملیات پزشکی و صنایع غذایی برخوردار است.

از طرف دیگر، ضدعفونی کردن به معنای کاهش تعداد میکروب‌ها در یک سطح است. این روش عموماً با استفاده از مواد شیمیایی مانند الکل، آنتی‌سپتیک‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها انجام می‌شود. ضدعفونی کردن معمولاً در محیط‌های عمومی مانند کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و… استفاده می‌شود.

به طور خلاصه، استریل کردن محیط را کاملا از میکروب‌ها خالی می‌کند، در حالی که ضدعفونی کردن تعداد میکروب‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند تا عفونت را کاهش دهد.

نحوه استریل وسایل

روش‌های استریلیزاسیون متنوعی برای از بین بردن یا کاهش میکروارگانیسم‌های در یک محیط یا فرایند خاص وجود دارد. برای استریل وسایل، در ادامه برخی از روش‌های استریلیزاسیون را ذکر کرده‌ایم:

  • پرتوهای رادیواکتیو

 استفاده از پرتوهای رادیواکتیو مانند پرتوهای گاما، پرتوهای ایکس و شاشعه ماورای بنفش برای از بین بردن میکروارگانیسم‌ها در فرآیندهای صنعتی و پزشکی موثر می‌باشد.

پرتوهای رادیواکتیو

  • استریلیزاسیون با حرارت

این روش شامل استفاده از حرارت برای از بین بردن میکروارگانیسم‌ها می‌شود. به طور مثال از خشک کننده‌های حرارتی، اتوکلاوها و اجاق‌های بخار استفاده میشود.

  • فیلتراسیون

 استفاده از فیلترها برای جداسازی میکروارگانیسم‌ها از مواد مایع یا گازی است. این روش بیشتر در صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌شود.

  • استریلیزاسیون با استفاده از گاز

 استفاده از گازهایی مانند اکسید اتیلن برای از بین بردن میکروارگانیسم‌ها در محیط‌هایی که حرارت و رطوبت موثر واقع نشده است، می‌تواند میکروارگانیسم‌ها را کشته و وسایل را استریل کند.

  • محلول‌های ضدعفونی کننده

 این شامل استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده مانند الکل، آب اکسیژنه و کلر است. این مواد به طور معمول در محیط‌های عمومی مانند خانه‌ها، محل کار و وسایل پزشکی استفاده می‌شوند.

محلول‌های ضدعفونی کننده

  • استفاده از شوینده همه کاره سبز

 از شوینده همه کاره سبز می‌توان به عنوان بهترین گزینه گندزدا و ضدعفونی کننده محیط برای استریل کردن انواع سطوح شیشه‌ای، چوبی، فلزی و سرامیکی یاد کرد. از مزیت‌های شوینده های همه کاره سبز برای استریل کردن می توان به بدون بو و ضد آلرژی بودن محصول، سازگاری با پوست بدن و ممانعت از خوردگی و آسیب به سطوح اشاره کرد.

سخن پایانی

در پایان توجه کنید که هدف اصلی استریلیزاسیون جلوگیری از انتقال عفونت‌ها و حفظ سلامت است. اینکه چگونه وسایل را استریل کنیم، باید گفت روش مناسب برای استریلیزاسیون بستگی به نوع محیط و فرآیند موردنظر دارد.

جا دارد اشاره کنیم که شرکت بی نظیرکاران ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه تولید انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی می باشد. شما مخاطبان گرامی می‌توانید برای تهیه انواع و اقسام مواد شوینده، استریل کننده و ضدعفونی، با شرکت بی‌نظیرکاران در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه